E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 2049
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Nerezidenta statusu automātiski neiegūst

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. martā, 2013
Sergejs, Antonovics

Labdien, uz doto brīdi strādāju un dzīvoju ārzemēs. 1,5 gadu atpakaļ Latvijā esmu deklarējis Anglijas adresi kā savu dzīves vietu. Tātad domāju, ka pēc likuma jau sen esmu nerezidents attiecīgi pret Latviju. Šajā vasarā domāju atgriezties dzīvot un strādāt Latvijā. Esmu dzirdējis, ka atgriežoties Latvijā pirmās 183 dienas būšu uzskatīts par nerezidentu un aprēķinot algu netiks piemēroti atvieglojumi (neapliekamais minimums utt). Nav skaidras vairākas lietas saistītas ar nodokļiem un deklarācijām - atgriežoties Latvijā. 1) Kurā brīdī es tikšu uzskatīts par Latvijas rezidentu - dienā, kad Latvijā adrese tiks deklarēta kā dzīves vieta vai 183 dienas pēc deklarācijas? 2) Vai man būs jāaizpilda "mantiskā stāvokļa deklarācija"? 3) Vai ir likumi par atvieglojumiem vai papildnodokļiem cilvēkiem, kas atgriežas dzīvot Latvijā, par kuriem man vajadzētu zināt? Paldies.

A
atbild:
11. martā, 2013
Lidija Dārziņa
LV portāls

No Jūsu izklāstītās informācijas neizriet, ka noteikti esat ieguvis Latvijas nerezidenta statusu. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti paskaidroja, ka aizbraukšana uz kādu laiku strādāt citā valstī nemaina rezidences statusu. Ja cilvēks uzturas ārpus valsts ilgāk par 6 mēnešiem, viņam par to ir jāpaziņo Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei. Taču dzīvesvietas deklarēšana citā valstī nenozīmē, ka cilvēks automātiski kļūst par Latvijas nerezidentu.

Ir jānokārto formalitātes, jāvēršas VID ar iesniegumu par Latvijas rezidenta statusa maiņu, jāiesniedz citas valsts nodokļu administrācijas izsniegta rezidences apliecība vai cits rezidences valsts nodokļu administrācijas izsniegts dokuments, kas apliecina piešķirto rezidences statusu nodokļu maksāšanas nolūkiem konkrētajā valstī. Un tad to maina arī Latvijā.

Tātad, iespējams, ka VID datubāzē Jūs joprojām esat rezidents (Latvijas nodokļu maksātājs).
Jo tā noteikšanai ir arī svarīgi vairāki kritēriji: kur personai ir vitālo interešu centrs, vai ģimene ir Latvijā un citi.

Gadījumā ja Jūs būtu nerezidents, tad, atgriežoties Latvijā, ja šeit ir pastāvīgā dzīves vieta, rezidences statuss tiek iegūts ar pirmo dienu, kad ierodas Latvijā. To nosaka likums „Par nodokļiem un nodevām”.

Kas attiecas uz sākumdeklarēšanas pienākumu, tad situācija arī  ir atkarīga no tā, vai 2011.gada 31.decembrī, kad bija jāfiksē mantiskais stāvoklis, bijāt Latvijas rezidents vai nerezidents.

Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums noteica šo pienākumu Latvijas nodokļu rezidentiem. Ja bijāt rezidents, mantiskā stāvokļa deklarācija bija jāiesniedz 2012.gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam.  Trīs mēnešus vēlāk deklarāciju varēja iesniegt, ja tam bija objektīvi, svarīgi iemesli  (piemēram, ļoti smaga slimība). Likums neparedzēja citas iespējas tā brīža rezidentiem iesniegt deklarāciju vēlāk.

Savukārt, kļūstot par Latvijas rezidentu vēlāk, deklarācija būs jāiesniedz. Un mantiskais stāvoklis jāfiksē 31.decembrī tajā gadā, kad cilvēks kļūst par Latvijas rezidentu. Ja tas notiek šogad, mantiskais stāvoklis būs jānosaka 2013.gada 31.decembrī, savukārt deklarācija jāiesniedz 2014.gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam.

Likumos nav paredzēti nodokļu atvieglojumi cilvēkiem, kas atgriežas Latvijā.

Informāciju Jūs varat iegūt arī Valsts ieņēmumu dienestā, zvanot pa informatīvo tālruni 1898 (zvanot no Latvijas); (+371) 6700 1898 (zvanot no ārvalstīm). Elektroniski var uzdot jautājumu VID interneta vietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 203 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU