DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

VDD līdz šim nav konstatējis mēģinājumus prettiesiski ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) sadarbībā ar citām institūcijām uzrauga Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi Latvijā, lai novērstu apdraudējumus to norisei demokrātiskā un godīgā ceļā.

Šobrīd VDD nav konstatējis tiešus agresorvalsts Krievijas vai citu valstu mēģinājumus prettiesiski iejaukties Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē un ietekmēt to rezultātus Latvijā. Tāpat VDD nav identificējis t.s. balsu pirkšanas gadījumus vai gatavošanos šādām darbībām.

VDD atgādina, ka par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Ir aizliegts ietekmēt vēlētāju brīvu izvēli, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Tāpat kriminālatbildība draud par balsu apzināti nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

VDD aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamiem t.s. balsu pirkšanas gadījumiem, kad piesolīta samaksa vai citi materiāli vai nemateriāli labumi par balsošanu par konkrētu politisko spēku vai deputāta kandidātu. Tāpat VDD aicina informēt par mēģinājumiem vardarbīgi vai citā prettiesiskā veidā ietekmēt brīvu izvēli. Dienestam sniedzamas arī ziņas par apzināti nepatiesas diskreditējošas informācijas radīšanu un izplatīšanu par kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu, izmantojot dziļviltojumu tehnoloģiju. Iedzīvotāji aicināti vērsties dienestā arī gadījumā, ja to rīcībā nonākusi informācija par mērķtiecīgi nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam vai arī par aizklātas balsošanas nenodrošināšanu kādā vēlēšanu iecirknī. Ar VDD iespējams sazināties, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi info@vdd.gov.lv

Novērojot iespējamus noziedzīgus nodarījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu laikā,  dienests aicina iespēju robežās iegūt pēc iespējas plašāku un precīzāku informāciju par notikušo, kā arī fiksēt potenciālo pārkāpumu foto, video vai audio formātā. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.

Savukārt  par neatļautu aģitāciju pilsētvidē Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām iedzīvotāji ir aicināti informēt Valsts policiju, zvanot uz diennakts tālruni 110 vai rakstot uz e-pasta adresi vpdd@vp.gov.lv. Minētajās dienās pilsētvidē aizliegta, piemēram, kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu slavinošu skrejlapu izplatīšana, kā arī aģitēšana pie iecirkņiem. Iedzīvotāji aicināti informēt Valsts policiju arī par savlaicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām pilsētvidē. Tāpat iedzīvotāji aicināti vērsties Valsts policijā, pamanot sabiedriskās kārtības pārkāpumus vēlēšanu iecirkņos vai to apkaimē.

Par internetā, preses izdevumos vai publiskās vietās izvietotu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, t.i., politisko reklāmu bez norādīta apmaksātāja, iedzīvotāji aicināti ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Birojam izvērtēšanai sniedzama arī informācija par valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu iespējamu izmantošanu aģitācijā. Ar KNAB iespējams sazināties, zvanot uz tālruni 80002070,  izmantojot mobilo lietotni „Ziņo KNAB!” vai rakstot uz e-pasta adresi pasts@knab.gov.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI