DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. maijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
3
3

Vidzemē aktualizē koplietošanas pakalpojumu attīstības ietekmi transporta un uzņēmējdarbības sektoros

23. maijā Valmierā notika Spotlog seminārs “Koplietošanas pakalpojumi pilsētu mobilitātē” interesentiem, kuri ikdienā strādā ar transporta plānošanas jautājumiem publiskajā pārvaldē. Lai paplašinātu redzeslauku par koplietošanas pakalpojumu attīstību Latvijā, pasākumā pulcējās vairāk nekā 20 speciālisti no Vidzemes pašvaldībām, Vidzemes plānošanas reģiona un citām organizācijām. 

Par transporta nozares aktualitātēm seminārā iepazīstināja Rīgas Tehniskās universitātes pētniece ilgtspējīga transporta jomā Alīna Safronova. Viņa norādīja, ka transporta sektors ir viens no lielākajiem emisiju ražotājiem un privāto transporta līdzekļu īpatsvars ir vislielākais grupā - 85% no visiem transporta veidiem. Saskaņā ar datu analītiku, Latvijā novērojams emisiju pieaugums – ja COVID pandēmijas laikā tas kritās, tad šobrīd jau atkal ir sasniegts 2019. gada līmenis. Lielu nozīmi spēlē novecojušais autoparks – vairums automašīnu Latvijā ir vecākas par 10 gadiem. Kā A.Safronova atzina, Latvija uzskatāma par otrreizējo transportlīdzekļu noieta tirgu un liela daļa nolietoto Eiropas automašīnu paliek tieši šeit, kur tās jāutilizē.

A.Safronova piedāvā uz procesu raudzīties no trīs aspektiem – samazināt cilvēku nepieciešamību pārvietoties, mainīt braukšanas paradumus vai arī uzlabot transportlīdzekļus, lai tie būtu videi draudzīgāki. Vienlaikus sekoja komentārs, ka, lai arī elektroauto ir potenciāls, tomēr joprojām jārēķinās ar augstām iegādes izmaksām, turklāt, elektrisko automašīnu parkam paplašinoties, problēmas var rasties ar infrastruktūras nepietiekamību un elektrotīkla pārslodzi.

A.Safronova norādīja arī vēl uz kādu problemātiku transporta sektorā – runājot par ilgtspējīgu transporta sistēmu, allaž tiek domāts par efektivitāti, par ekonomisko ieguvumu, taču ļoti bieži pakalpojumus veidojot netiek ņemta vērā sociālā iekļautība un taisnīga piekļuve pakalpojumiem visām sabiedrības grupām un no jebkuras vietas teritorijā.

Seminārā par savu uzņēmējdarbības pieredzi un datu uzkrāšanu tika aicināts pastāstīt arī Bolt pārstāvis Valts Marga. Ņemot vērā koplietošanas transportlīdzekļu arvien plašāku izmantošanu pilsētās, jāņem vērā, ka uzņēmuma rīcībā ir plaša datu kopa par iedzīvotāju mikromobilitātes aktivitātēm, vajadzībām, paradumiem. Kā klātesošie secināja, ir svarīgi gan uzņēmumiem, gan pašvaldībām saprast sadarbības krustpunktus, pieprasīt un dalīties ar datiem. Tāpat arvien no jauna tika apstiprināts apgalvojums, ka mobilitātes risinājumi var tikt attīstīti pie nosacījuma, ka pirms tam ir izveidota atbilstoša infrastruktūra. Bolt pārstāvis minēja arī nepieciešamību pēc spēcīgākas sadarbības starp mikromobilitātes pakalpojumu sniedzējiem un valsts pārvaldi  – pie veiksmīga abpusējas sadarbības mikromobilitātes inovatīvu risinājumu attīstība ir garantēta.

Auditorijai tika piedāvāta vēl viena interesanta prezentācija, kas aktualizēja pārtikas aprites izaicinājumus. Par pārtikas pakomātu attīstību Latvijā pastāstīja uzņēmuma izipizi.lv pārstāvis Rolands Dzenis. Idejas koncepts paredz izveidot pakomātu, kurā brīvi nogādāt pārtikas produktus no ražotāja līdz gala patērētājam, produktus uzglabājot atbilstošā temperatūrā.

Platforma piedāvā ikvienam pārtikas ražotājam iespēju iesaistīties pārtikas aprites infrastruktūras izveidē, savukārt kopienu stimulē iesaistīties pakalpojuma sniegšanā (piegādes loģistikas jautājums), kas transporta sektorā zināma kā pūļa piegāde.

Piegādes platforma IziPizi pārliecinoši attīstās visā Latvijā, un arī Vidzemes pašvaldības šāds pakalpojums ieinteresēja. Šādi risinājumi ir ne tikai transporta loģistikas, bet arī uzņēmējdarbības sektora attīstības jautājums.

Pasākums tika organizēts Interreg Europe programmas 2021-2027 līdzfinansētā projekta “Zaļas un sociāli atbildīgas pilsētu loģistikas inovācijas (SPOTLOG)” ietvaros. Projekta galvenais mērķis ir iesaistīt vietējās kopienas sociāli atbildīgu loģistikas sistēmu izveidē, kur vien iespējams, balstoties uz nulles oglekļa emisijām, saprātīgi izmantojot visus pieejamos resursus un izmantojot preču un pasažieru transporta pakalpojumu digitalizācijas iespējas. Latviju konsorcijā pārstāv Vidzemes plānošanas reģions.  Balstoties uz gūtajām zināšanām, plānots papildināt Vidzemes plānošanas reģiona stratēģisko plānošanas dokumentus, akcentējot loģistikas inovāciju risinājumu un videi draudzīgas mobilitātes attīstības jautājumus.

Plašāka informācija par projektu Vidzemes plānošanas reģiona tīmekļa vietnē www.vidzeme.lv  un https://www.interregeurope.eu/spotlog.

 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI