DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. novembrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Personas dati

Publiskota videolekcija par lielajiem datiem un to nozīmi un riskiem sabiedrībai

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu, bet jo īpaši skolēnus un skolotājus, izzināt tēmu par lielajiem datiem videolekcijā “Lielie dati un ētika”. Lekcija tapusi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociēto profesori Dr. sc. soc. Signi Mežinsku, kura ir UNESCO Starptautiskās bioētikas komitejas priekšsēdētāja vietniece.

Lielo datu apjoms pasaulē, tai skaitā arī Latvijā, pieaug milzīgā ātrumā, un ievērojama daļa no tiem ir dati par veselību, kas rada būtiskus ētiskus jautājumus par šo datu izmantošanas mērķiem, privātumu, riskiem, sabiedrisko ieguvumu utt. UNESCO Starptautiskā bioētikas komiteja ir analizējusi šo problēmu, apkopojot ierosinājumus ziņojumā, kas varētu būt noderīgs politikas veidošanā, valsts pārvaldē Latvijā, kā arī sniegt plašāku ieskatu lielo datu problemātikā.

Lekcijā skolotāji un skolēni varēs uzzināt, kas ir lielie dati, kur tos izmanto, kādas ētikas problēmas ir saistītas ar lielo datu izmantošanu, kā par šīm ētikas problēmām runāt izglītībā, kuros mācību priekšmetos jeb izglītības jomās, kur tas mums dzīvē noderēs.

Lekciju ciklā jau iepriekš publiskotas Dr. sc. soc. Signes Mežinskas lekcija “Covid-19 un ētika” un Mg. oec. Andas Arkliņas lekcija “Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts kā platforma sabiedrības iesaistei zinātnes attīstībā”.

Videolekcijas pieejamas UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Youtube vietnē: https://ej.uz/UNESCO_zinatnes_lekcijas.

Atzīmējot 10. novembrī UNESCO Pasaules zinātnes dienu mieram un attīstībai, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latvijas Universitātes un Vidzemes Augstskolas ekspertiem novembrī aicina ikvienu skatīties videolekcijas par šobrīd aktuāliem zinātnes izaicinājumiem bioētikas, lielo datu izmantošanas un biosfēras ilgtspējas jomās.

UNESCO Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai ik gadu tiek atzīmēta 10. novembrī, lai uzsvērtu zinātnes nozīmīgo lomu sabiedrībā un nepieciešamību iesaistīt aizvien vairāk cilvēku diskusijās par šodienas zinātnes izaicinājumiem. Stiprinot saites starp zinātni un sabiedrību, UNESCO Pasaules zinātnes dienas mērķis ir informēt par zinātnes sasniegumiem un izcelt zinātnieku lomu un ieguldījumu mūsu planētas izzināšanā un ilgtspējas veicināšanā.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. Iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

 

 

 

 

 

 Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot 
Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI