DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. novembrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Personas dati

Publiskota videolekcija par lielajiem datiem un to nozīmi un riskiem sabiedrībai

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu, bet jo īpaši skolēnus un skolotājus, izzināt tēmu par lielajiem datiem videolekcijā “Lielie dati un ētika”. Lekcija tapusi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociēto profesori Dr. sc. soc. Signi Mežinsku, kura ir UNESCO Starptautiskās bioētikas komitejas priekšsēdētāja vietniece.

Lielo datu apjoms pasaulē, tai skaitā arī Latvijā, pieaug milzīgā ātrumā, un ievērojama daļa no tiem ir dati par veselību, kas rada būtiskus ētiskus jautājumus par šo datu izmantošanas mērķiem, privātumu, riskiem, sabiedrisko ieguvumu utt. UNESCO Starptautiskā bioētikas komiteja ir analizējusi šo problēmu, apkopojot ierosinājumus ziņojumā, kas varētu būt noderīgs politikas veidošanā, valsts pārvaldē Latvijā, kā arī sniegt plašāku ieskatu lielo datu problemātikā.

Lekcijā skolotāji un skolēni varēs uzzināt, kas ir lielie dati, kur tos izmanto, kādas ētikas problēmas ir saistītas ar lielo datu izmantošanu, kā par šīm ētikas problēmām runāt izglītībā, kuros mācību priekšmetos jeb izglītības jomās, kur tas mums dzīvē noderēs.

Lekciju ciklā jau iepriekš publiskotas Dr. sc. soc. Signes Mežinskas lekcija “Covid-19 un ētika” un Mg. oec. Andas Arkliņas lekcija “Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts kā platforma sabiedrības iesaistei zinātnes attīstībā”.

Videolekcijas pieejamas UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Youtube vietnē: https://ej.uz/UNESCO_zinatnes_lekcijas.

Atzīmējot 10. novembrī UNESCO Pasaules zinātnes dienu mieram un attīstībai, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latvijas Universitātes un Vidzemes Augstskolas ekspertiem novembrī aicina ikvienu skatīties videolekcijas par šobrīd aktuāliem zinātnes izaicinājumiem bioētikas, lielo datu izmantošanas un biosfēras ilgtspējas jomās.

UNESCO Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai ik gadu tiek atzīmēta 10. novembrī, lai uzsvērtu zinātnes nozīmīgo lomu sabiedrībā un nepieciešamību iesaistīt aizvien vairāk cilvēku diskusijās par šodienas zinātnes izaicinājumiem. Stiprinot saites starp zinātni un sabiedrību, UNESCO Pasaules zinātnes dienas mērķis ir informēt par zinātnes sasniegumiem un izcelt zinātnieku lomu un ieguldījumu mūsu planētas izzināšanā un ilgtspējas veicināšanā.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU