TĒMA: Tieslietas

Dalība biedrībās ir brīvprātīga

J
jautā:
02. augustā, 2017
marta

Cik tiesīgas ir dārzkopības sabiedrības uzspiestās biedru naudas maksas, ja es neesmu šīs biedrības biedrs, un uz kāda likuma pamata pašvaldība uzspiež īpašniekiem, kuri iegādājas īpašumu, kā obligātu prasību iestāties dārzkopības sabiedrībā?

A
atbild:
04. augustā, 2017
Līga Pauliņa
LV portāls

Saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma 2. pantu biedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai sasniegtu statūtos noteikto mērķi, kam nav peļņas gūšanas rakstura. Savukārt minētā likuma 30. pants noteic biedra tiesības jebkurā laikā izstāties no biedrības. Tādējādi secināms, ka dalība biedrībā ir absolūti brīvprātīga un atkarīga no katras personas gribas.

Pienākums maksāt biedra naudu ir tikai biedrības biedriem, tādējādi, ja persona nav iestājusies biedrībā, ne biedrībai, ne pašvaldībai nav tiesiska pamata lūgt personai šādu maksājumu veikt.

Pašvaldība vai citi īpašnieki var aicināt iestāties biedrībā, lai kopīgi īstenotu tās mērķus, taču lēmumu par iestāšanos biedrībā varat pieņemt tikai Jūs.