DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. janvārī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Vitenbergs: katra maksājuma kaut neliela samazināšana ir būtisks nosacījums iedzīvotāju maksātspējas saglabāšanai

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs uz Sadarbības sanāksmi virzīs jaunus un nozīmīgus atbalsta pasākumus energoresursu cenu pieguma izmaksu mazināšanai galalietotājiem. Ministrs iesniedzis Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto piedāvājuma kopumu, ko plānots skatīt pirmdien, 17. janvārī.

“Situācija ar šī brīža elektrības, gāzes un siltuma rēķiniem gan mājsaimniecībām, gan uzņēmējiem ir dramatiska. Ieviestie atbalsta mehānismi elektrības rēķiniem situāciju risina tikai daļēji.  Patērētājus satrauc gala rēķins, kas šajā apkures sezonā ir nepieredzēti liels. Katra maksājuma kaut neliela samazināšana ir būtisks nosacījums iedzīvotāju maksātspējas saglabāšanai,” uzsver ekonomikas ministrs.

Konsultējoties ar pašvaldībām, runājot ar uzņēmējiem un lielākajām uzņēmējus pārstāvošajām organizācijām, Vitenbergs atkārtoti aicinās koalīcijas partnerus atbalstīt EM piedāvājumu samazināt PVN elektroenerģijai, dabasgāzei, siltumenerģijai, kurināmajai koksnei līdz 5% likmei uz laiku no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. aprīlim. Tas mazinās energoresursu cenu pieaugama negatīvās sekas visu galalietotāju rēķinos.

Mājsaimniecībām tarifu pieauguma mazināšanai EM ir izstrādājusi kompensējošu priekšlikumu - apkures sezonas laikā (no 2022.gada 1.janvāra līdz 30.aprīlim) ieviest atbalsta mehānismu, izmantojot maksimāli pieļaujamās cenas griestu noteikšanas metodi centralizētai siltumapgādei un gāzes apkurei.

EM sagatavotos priekšlikumus energoresursu izmaksu mazināšanai atbalsta arī Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) un Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA). Tikšanās laikā, 14. janvārī, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kopā ar LPS priekšsēdētāju Gintu Kaminski, LLPA izpilddirektoru Viktoru Valaini un  labklājības ministru Gati Eglīti pārrunāja jautājumus enerģētiskās nabadzības risku mazināšanai.

"Paldies ekonomikas ministram par atsaucību un iesaistīšanos problēmas risināšanā. Šobrīd ir svarīgi sadalīt darbus pa posmiem. Vispirms ir steidzamās lietas, kur risinājumiem jābūt tūlītējiem, lai iedzīvotāji justu rēķinu samazināšanos. Tālāk var strādāt ar jautājumiem, kur nepieciešami ilgtermiņa risinājumi, jo sarežģīta situācija var būt arī nākamajā ziemā," tikšanās laikā norādīja LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis, vienlaikus uzsverot, ka energoresursu cenu pieaugums ir svarīgs visas valdības jautājums un koalīcijas partneriem ir  jārod komplekss risinājums, lai samazinātu energoresursu izmaksas.

Tikšanās laikā LPS un LLPA izteica papildus priekšlikumus par īstermiņa aizdevumiem tām Latvijas pašvaldībām, kurām nepieciešami apgrozāmie līdzekļi siltumenerģijas ražošanai nepieciešamo resursu iegādei un norādīja uz nepieciešamību pilnveidot publiskos iepirkumus siltumenerģijas iegādei.

Tāpat tika izteikts aicinājums Labklājības ministrijai paplašināt mājokļa pabalstu, lai pabalstam var kvalificēties lielāks iedzīvotāju skaits.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI