DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. decembrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Eksporta un inovāciju balvas pasniegšanas ceremonijā

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Labvakar, cienījamie Eksporta un inovācijas balvas organizētāji, dalībnieki un laureāti!

Esmu patiesi gandarīts šovakar būt kopā ar jums, lai godinātu jūs – Latvijas uzņēmējus – un kopā ar jums atzīmētu jūsu sasniegumus. Jūsu paveiktais tiek novērtēts gan šeit, Latvijā, gan arī neskaitāmos eksporta tirgos, sākot ar mūsu kaimiņvalstīm un beidzot ar visattālākajām valstīm visā pasaulē.

Eksporta un inovāciju balva tiek pasniegta jau 16. gadu. Tādēļ vēlos izteikt savu atzinību Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un eksportētāju asociācijas “Red Jackets” komandai ne tikai par šīs nozīmīgās tradīcijas uzturēšanu, bet it sevišķi par jūsu ikdienas darbu, rūpējoties par Latvijas ekonomikas interesēm un sniedzot atbalstu mūsu uzņēmumiem.

Šī partnerība un atbalsts ir ļoti svarīgs. Pirmkārt, tas ir svarīgi šī vakara finālistiem un uzvarētājiem. Bet arī mums visiem, visai sabiedrībai, jo tā mudina novērtēt uzņēmējdarbību un biznesa panākumus. Šī balva arī uzsver eksporta un inovāciju nozīmi mūsu tautsaimniecībā un ceļ mērķus un ambīcijas, ko Latvijas uzņēmumi var sasniegt starptautiski.

Ja mēs kā maza valsts neskatīsimies uz āru un necentīsimies gūt panākumus pasaules tirgos, kā to darījuši šī vakara veiksmīgākie eksportētāji, tad mūsu izredzes celt mūsu valsts labklājību būs diezgan ierobežotas.

Tuvojamies gada beigām, kas gan Latvijas ekonomikai, gan eksportam kopumā ir bijis sekmīgs, neskatoties uz grūtībām un nedrošību, kas saistītas ar Covid-19 pandēmiju. Eksporta pieaugums šī gada pirmajos 10 mēnešos bija 23 % (pēc Eurostat datiem).

Jāatzīmē, ka pat pagājušā gadā, kad lielākā daļa Eiropas valstu pandēmijas ietekmē piedzīvoja eksporta kritumu, bijām viena no pāris Eiropas valstīm, kur eksporta apjomi – kaut arī pavisam nedaudz – turpināja augt. T. i., Īrijai par 3 % un Latvijai par 1 % (pēc Eurostat datiem). Domāju, uz Eiropas fona mēs izskatāmies ļoti labi, un tas par kaut ko liecina.

Tas nozīmē, ka, neskatoties uz daudziem nezināmajiem, jūs, uzņēmēji, esat bijuši gatavi pielāgoties pārmaiņām, pielāgoties krīzes situācijai, un jums nav pietrūcis drosmes uzņemties risku, zinātkāres, elastības, pārliecības un neatlaidības īstenot savus plānus.

Tas nozīmē, ka jūs bijāt modri, lai uzzinātu, ko vēlas jūsu klienti, un inovatīvi, strādājot gudrāk un produktīvāk. Tas arī nozīmē, ka jums rūp laba pārvaldība un jūsu darbinieki, kuri kopā ar jums ir sasnieguši šos rezultātus.

Vienlaikus zinām, ka ne visiem šis gads ir bijis vienlīdz veiksmīgs. Starp mums ir uzņēmumi un nozares – izmitināšanas, ēdināšanas, transporta pakalpojumu –, kas pandēmijas ietekmē ir nonākušas īpaši grūtā situācijā un kuru eksporta apjomi ir tālu no vēlamā. Valdības rīcība šo uzņēmumu un nozaru atbalstam ir ļoti nepieciešama.

Raugoties uz priekšu, mums ir jārēķinās, ka nezināmo arī turpmāk būs daudz. Pandēmija vēl nav pārvarēta, un tās tālākā attīstība ir grūti paredzama. Pārmaiņas turpinās ienest globalizācijas procesi, tehnoloģiju attīstība, klimata izmaiņas un ar to saistītās ekonomikas balansa izmaiņas. Turpinās mainīties veids un paradumi, kā strādājam. Mainīsies zināšanas un kvalifikācijas, kas būs nepieciešamas.

Šis process ir sācies gan attiecībā uz digitālo transformāciju, gan pāreju uz ilgtspējīgu un “zaļu” saimniekošanu. “Vilciens ir kustībā”, un ir svarīgi, lai mūsu valsts, mūsu uzņēmumi un visa sabiedrība šajās pārmaiņās nepaliktu iepakaļ, bet būtu soli priekšā. Mums jābūt vilciena pirmajā vagonā, nevis jāmēģina ķert pēdējo.

Tas būs iespējams, ja mēs ieguldīsim jomās, kas cels mūsu konkurētspēju nākotnē. Un šeit es vēlos īpaši izcelt zināšanas un talantus, jo cilvēki ir mūsu sabiedrības, mūsu ekonomikas lielākā bagātība.

Paldies jums visiem par sadarbību! Paldies jums par atbildību un līderību! Paldies par jūsu ticību iespējām!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI