DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Valsts prezidents un PVO: ir svarīgi stiprināt veselības aprūpes sistēmu

FOTO: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

16. oktobrī Valsts prezidents Egils Levits Rīgas pilī tikās ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāju Uldi Mitenbergu, lai uzklausītu PVO redzējumu par veselības aprūpes jomas finansēšanu valstī un COVID-19 izplatības ierobežošanas pasākumiem Latvijā un pasaulē.

Pārrunājot pašreizējo veselības aprūpes finansēšanas politiku Latvijā, valsts nodrošināto veselības apdrošināšanu iedzīvotājiem un tās iespējamos attīstības scenārijus, U. Mitenbergs skaidroja Valsts prezidentam PVO nostāju, ka “ir svarīgi, lai visiem iedzīvotājiem būtu vienlīdzīgi pieejama veselības aprūpe neatkarīgi no cilvēku veiktajām nodokļu iemaksām, jo pretējā gadījumā tas neatbilst ilgtspējīgas valsts principam”. Valsts prezidents uzsvēra, ka veselības aprūpei ir jābūt pieejamai visiem, jo šāds modelis ir saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi, un kā neatliekamu uzdevumu minēja nepieciešamību samazināt pacientu līdzmaksājumus, kas Latvijā ir nepieņemami augsti.

Tāpat U. Mitenbergs atsaucās uz PVO rekomendācijām paredzēt vismaz 12 % no vispārējiem valdības izdevumiem veselības aprūpei, jo ir būtiski stiprināt veselības aprūpes sistēmu, lai valsts būtu gatava negaidītām situācijām, piemēram, cīņai ar pandēmiju. U. Mitenbergs pozitīvi novērtēja to, ka valsts budžeta 2021. gadam likumprojektā valdība veselības aprūpei atvēlējusi 13 %.

Pieskaroties COVID-19 aktualitātēm, U. Mitenbergs vērtēja pašreizējo valdības rīcību vīrusa izplatības ierobežošanai kā samērīgu un atbilstošu, kas lēmumus pieņem, balstoties uz ekspertu viedokli. U. Mitenbergs skaidroja, ka PVO ieteiktie COVID-19 izplatības ierobežošanas pasākumi ir pakāpeniski, t. i., pakārtoti vīrusa transmisijai sabiedrībā, un organizācija aicina valstis ievērot šo pakāpeniskuma principu, lai pēc iespējas vairāk izvairītos no pilnīgas blokādes, kam seko ne tikai ekonomiskas, bet arī psihoemocionālas sekas. Valsts prezidents uzsvēra: “Pavasarī mums izdevās sekmīgi ierobežot vīrusu, sabiedrība parādīja augstu disciplinētību, un tas deva augļus – rezultātā mazāk cieta tautsaimniecība. Valdības pienākums, balsoties uz epidemiologu ieteikumiem, ir izstrādāt scenārijus, kādi ierobežojumi tiks pieņemti pie noteiktiem epidēmijas izplatības rādītājiem, un skaidrot tos sabiedrībai. Cilvēkiem ir nepieciešams plānot savu rīcību.” Arī U. Mitenbergs pauda, ka valdībai vairāk jāskaidro izvēlētā rīcība, lai sabiedrība to izprastu un atbalstītu.

Tā kā Uldis Mitenbergs par PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāju tika iecelts pavisam nesen – 2020. gada 1. septembrī, Valsts prezidents U. Mitenbergam vēlēja sekmes jaunajā amatā, sagaidot aktīvu iesaisti jau pārrunātajos jautājumos, kā arī citās veselības aprūpes jomas aktualitātēs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU