DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. jūlijā, 2017
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika
1
1
1
1

Latvijas personvārdu tops: 100 populārākie meiteņu un zēnu vārdi 100 gados Zemgalē

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Alise, Marta, Sofija un Emīlija ir pēdējos gados populārākie vārdi jaundzimušām meitenēm Zemgalē. Šie meiteņu vārdi bijuši populāri 20. un 30. gados, padomju laikos zaudējuši popularitāti un šobrīd atgriezušies vārdu modē. Populārāko vārdu piecinieku noslēdz vārds Paula, kas Zemgalē kļuva populārs ap 1995. gadu.

Savukārt pieci šobrīd populārākie zēnu vārdi Zemgalē ir Roberts, Markuss, Gustavs, Adrians un Ralfs. Roberts noturējies populārāko vārdu simtniekā gandrīz visus 100 gadus kopš 1918. gada ar desmit gadu pārrāvumu no 1970. līdz 1980. gadam.

Tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) izpētījusi vārdu popularitāti kopš 1918. gada, izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datus par atbilstošajā gadā dzimušo vārdiem. Šāds interaktīvs rīks – 100 populārākie personvārdi 100 gados – ir kopēja CSP un PMLP dāvana Latvijas valsts simtgadē. Tā ir skatāma http://vardi.csb.gov.lv

Vīriešu vārdu topa 1. vietā 100 gadu laikā Zemgalē ir bijuši četri vārdi: Jānis, Markuss, Daniels un Roberts. Visilgstošākā un stabilākā Zemgalē ir Jāņa popularitāte, no 1918. līdz pat 2000. gadam ieņemot pirmo vietu – tieši tāpat kā visas Latvijas mērogā. Arī pēc 2000. gada Jānis ir bieži sastopams mazo zēnu vārds, un nav izkritis no pirmā desmitnieka. Daniela un Markusa popularitāte sākusies pēc 1995. gada, bet Roberts ieņēma augstu vietu arī 20. un 30. gados.

Zēnu vārdiem raksturīga stabilāka mode nekā meiteņu vārdiem. Kopš 1918. gada Zemgales 100 populārāko vārdu sarakstu nav pametuši: Jānis, Kārlis, Rolands, Andrejs, Juris, Edgars un Ēriks. No meiteņu vārdiem ar tādu stabilitāti var lepoties tikai Anna.

60. - 70. gados un 80. gadu sākumā populārākie zēnu vārdi Zemgalē bija: Jānis, Aivars, Andris, Juris, Viktors, Aigars, Māris, Aleksandrs, un Sergejs. 80. gadu beigās populārāko vārdu augstākajās vietās iepriekšminētos nomaina Edgars, Mārtiņš un Kaspars.

Vārdu Andris, Juris, Aigars, Aleksandrs, Aivars, Māris, Viktors un Sergejs popularitāte Zemgalē kopš 1918. gada (vieta topā no 1. līdz 100.)

Sieviešu vārdu dažādība ir lielāka, tāpēc topa 1. vietā 100 gados Zemgalē ir bijuši daudzi vārdi: Anna, Velta, Aina, Dzintra, Anita, Inese, Sandra, Inga, Kristīne, Laura, Viktorija, Evelīna un Alise. Teju katrā piecgadē vai desmitgadē ir bijis savs populārākais sieviešu vārds.

Tagad vārdus savām meitām Zemgalē visbiežāk dod māmiņas, kuru vārds ir Inese, Sandra, Inga, Ilze, Anita, Svetlana, Dace, Iveta, Kristīne un Līga, tāpēc šie vārdi šobrīd nav pašu populārāko skaitā. Tomēr Līga un Kristīne vēl joprojām ir populārāko simtniekā, lai arī ne saraksta augšgalā.

Vārdu Inese, Sandra, Inga, Ilze, Anita, Svetlana, Dace, Iveta, Kristīne un Līga popularitāte Zemgalē kopš 1918. gada (vieta topā no 1. līdz 100.)

No vissenākā Zemgales sieviešu vārdu pirmā desmitnieka kopš 1918. gada – Anna, Vilma, Milda, Zelma, Velta, Zenta, Alma, Elza, Olga un Erna – pēdējo gadu populārāko vārdu simtniekā ir tikai Elza un Anna. Vai tas būtu, pateicoties vecvecmāmiņām un vecmāmiņām vai populārajai animācijas filmai, to var tikai minēt.

Vārdu Anna, Vilma, Milda, Zelma, Velta, Zenta, Alma, Elza, Olga un Erna popularitāte Zemgalē
kopš 1918. gada
(vieta topā no 1. līdz 100.)

Ikviens var izpētīt sava vārda popularitāti vardi.csb.gov.lv 100 gados Latvijā un tās reģionos. Ja vārda topā nav, šis vārds 100 gadu laikā kopš 1918. gada nav bijis populārāko 100 vārdu skaitā nevienā no Latvijas reģioniem.

Aicinām katru, kam ir padomā stāsts par personvārdu popularitāti un tās iemesliem, iesūtīt savu stāstu sociālajos tīklos Facebook, draugiem.lv un Twitter, lietojot #100vardi un #LV100 mirkļbirkas vai rakstot uz vardi@csb.gov.lv .

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU