Rokasnaudas līgums ir pirkuma darījuma papildlīgums

J
jautā:
06. maijā, 2024
Sanita

Labdien! Tiks pārdots nekustamais īpašums un pirms tam noformēts rokasnaudas līgums. Kurš datums tiks uzskatīts par īpašuma pārdošanas datumu  rokasnaudas līguma vai pirkuma līguma parakstīšanas datums? Paldies!

A
atbild:
08. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Rokasnaudas līgums ir līgums, ar kuru viena puse dod otrai pusei rokasnaudu, tādējādi pastiprinot kādas saistības. Tomēr svarīgi saprast, ka ar rokasnaudas līguma slēgšanu nekas netiek pirkts vai pārdots. Rokasnaudas līgums ir tikai papildlīgums, kas pušu ieplānotajā pirkuma darījumā pārdevējam dod lielāku cerību, ka pirkuma darījums tiks realizēts, ja potenciālais pircējs, apliecinot savu nodomu nopietnību, pirms pirkuma veikšanas slēdz rokasnaudas līgumu un iemaksā rokasnaudu. Ne visiem rokasnaudas līgumiem seko pirkuma līguma noslēgšana, jo pircējam, piemēram, var arī neizdoties nolīgtajā laikā sagādāt pirkuma summu, tādēļ pirkuma līgums netiek noslēgts. Tādējādi nekustamā īpašuma pirkuma līgums tiks uzskatīts par noslēgtu tikai tad, kad puses noslēgs pamata darījumu, proti, pirkuma līgumu.