Vai students pēc darba attiecību izbeigšanas var pieteikties bezdarbnieka pabalstam

J
jautā:
14. septembrī, 2023
Darja

Labdien! Vai students, kurš turpina mācības, taču strādā jau gadu bez pārtraukumiem, pēc darba attiecību izbeigšanas var pieteikties bezdarbnieka pabalstam?

A
atbild:
15. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Augstskolas studentam var būt tiesības uz bezdarbnieka statusu, kā arī uz bezdarbnieka pabalstu, ja pirms darba attiecību pārtraukšanas ir veiktas sociālās iemaksas likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” noteiktajā periodā.

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. pantā ir noteikti bezdarbnieka statusa iegūšanas kritēriji: persona nestrādā; meklē darbu; ir darbspējīga un gatava nekavējoties stāties darba attiecībās; nav uzņemta pamatizglītības vai vidējās izglītības programmā klātienē u. c. Augstskolā studējošo šajā uzskaitījumā nav.