TĒMA: Nodokļi

Kad ir tiesības uz nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto

J
jautā:
24. augustā, 2023
Ingūna

Vai varu saņemt nodokļa atvieglojumus par nestrādājošu vīru, trešās grupas invalīdu?

A
atbild:
25. augustā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums ir paredzēts par nestrādājošu laulāto, kuram ir noteikta invaliditāte. Taču ir arī nosacījumi.

Ja vīrs saņem pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” vai citas valsts pensiju, tad viņš nevar būt apgādībā neatkarīgi no pensijas apmēra. Savukārt, ja laulātais saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, tad ir tiesības izmantot nodokļa atvieglojumu.

Piemērojot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. pantu, par apgādībā esošu nestrādājošu laulāto uzskata personu, kura nesaņem ar nodokli apliekamus ienākumus vai bezdarbnieka pabalstu, nav reģistrējusies komercreģistrā kā individuālais komersants vai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, nav zemnieku saimniecības īpašnieks vai komercsabiedrības valdes vai padomes loceklis, vai prokūrists, kā arī cita persona, kas ieņem amatu, kurš dod tiesības uz atlīdzību.