TĒMA: Tieslietas

Neatraidāmie mantinieki

J
jautā:
29. jūlijā, 2023
Andris

Vecāki visu mantu uzdāvina vienam bērnam, apejot pārējos divus. Vai pēc viena laulātā nāves neatraidāmās daļas tiesīgie (saskaņā ar Civillikuma 1922. pantu) drīkst izprasīt neatraidāmo daļu ne tikai no mirušā laulātā daļas, bet arī no tās daļas, kuras dāvinātājs vēl ir dzīvs?

A
atbild:
23. augustā, 2023
Signe Laizāne
LV portāls

Civillikuma 1922. pants nosaka: ja dāvinājums ir izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas (Civillikuma 422. pants un turpmākie panti), tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas. Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Bet, ja šī manta vēlāk pavairojusies, jāievēro tiklab šis pavairojums, kā arī tas, kas neatņemamās daļas tiesīgajam novēlēts rīkojumā nāves gadījumam.

Atbilstoši Civillikuma 688. pantam neatraidāmais mantinieks savu neatņemamo daļu var izprasīt tikai tad, ja viņš izteicis gribu pieņemt mantojumu Civillikuma 693. pantā noteiktajā termiņā.