TĒMA: Tieslietas

Cik lielas ir neatraidāmo mantinieku daļas, ja sastādīts testaments

J
jautā:
02. jūlijā, 2023
Dace

Ja nomirst persona, kura ar pie notāra apstiprinātu testamentu ir visu savu mantu novēlējusi trim meitām, vai aizgājēja dēla bērniem ir iespējams pretendēt uz mantojumu? Tie ir aizgājēja mazbērni. Dēls miris pirms mantojuma atstājēja nāves. Arī meitām, kurām ar testamentu ir atstāts mantojums, ir bērni. Vai šajā gadījumā aizgājēja dēla bērni var pretendēt uz mantojumu kā neatraidāmie mantinieki?

A
atbild:
25. jūlijā, 2023
Signe Laizāne
LV portāls

Neatņemamā daļa saskaņā ar Civillikuma 425. panta pirmo daļu ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kāda neatraidāmajam mantiniekam pienāktos pēc likuma. Neatraidāmos mantiniekus atstumt no mantojuma var tikai likumā paredzētajos gadījumos (Civillikuma 427. panta otrās daļas pirmais teikums).

Saskaņā ar Civillikumu pirms testatora mirušā dēla bērniem ir neatņemamās daļas tiesība.

Ja ir četri bērni (viens mirušais dēls un trīs meitas), tad mirušā dēla bērni varētu pretendēt uz 1/8 (puse no 1/4) daļu no mantojuma (visa aizgājēja) mantas. Pretenzija uz neatņemamo daļu jāiesniedz notāra noteiktajā termiņā, kad izsludināts mantojums.