TĒMA: Tieslietas

Vecākiem lēmums par bērna vakcināciju jāpieņem kopīgi

J
jautā:
24. augustā, 2021
Katrīna

Labdien! Ir nepilngadīgs bērns. Vecāki šķīrušies, bērns dzīvo ar māti. Līdz 14 gadu vecumam bērnus var vakcinēt tikai ar vecāku atļauju. Ja tēvs ir vakcīnu pretinieks un nevēlas, lai bērnu vakcinē, bet māte uzskata, ka tas ir vajadzīgs, vai, aizvedot bērnu uz vakcināciju, nevar rasties juridiskas problēmas, ja otrs vecāks ir kategoriski pret vakcināciju?

A
atbild:
02. novembrī, 2021
Edīte Brikmane
LV portāls

Civillikuma 177. pantā ir noteikts, ka bērns līdz pilngadības sasniegšanai atrodas abu vecāku aizgādībā. Aizgādība ir abu vecāku – gan mātes, gan tēva – vienlīdzīgas tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Tas nozīmē arī to, ka jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Likumā nav pateikts, kā katrā atsevišķā situācijā vecāki nonāk līdz kopīgam lēmumam, kas ir pieņemams abām pusēm. Lemjot, vai bērnam ir nepieciešama vakcinācija vai nav, vecākiem ir jāvienojas, tāpat kā jebkurā citā jautājumā, kas attiecas uz bērna veselību un attīstību. Ja tas nav iespējams, tad atbilstoši Civillikuma 178. panta otrajai daļai vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa.