TĒMA: Nodokļi

Komandējumā nevis darbinieks, bet cita persona

J
jautā:
08. oktobrī, 2010
Maija Grebenko

Labdien! Vai būtu iespēja uzzināt nodokļu konsultantu viedokli par izdevumu kompensāciju komandējumā, ja tiek nosūtīts nevis darbinieks, bet "cita" persona? MK noteikumos Nr. 219 šis jautājums palika bez izmaiņām. Toties MK noteikumi Nr. 899 (pretstatā tam, kas bija minēts 793) vairs neskaidro šos izdevumus kā kompensējošos. "Cita persona" var arī nebūt "algas nodokļa" maksātāja, bet maksāt IIN no saimnieciskās darbības. Vai tagad arvien drīkst šādām personām kompensēt ceļa izdevumus, naktsmītni un citu, kas uzskaitīts 219. noteikumos? Paldies. Ar cieņu, Maija

A
atbild:
14. oktobrī, 2010
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Saskaņā ar likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 161. punktu gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti komandējuma izdevumu kompensācijas normas Ministru kabineta noteiktajā apmērā vai apmērā, kas noteikts valstī, kurā tiek veikti darba vai dienesta pienākumi (darbavieta atrodas citā valstī).

Tā kā šajā pantā nav noteikts, ka komandējuma kompensācija attiecas tikai uz darbiniekiem, tad domāju, ka šo normu var piemērot, tāpat kā pirms MK noteikumiem Nr. 899.