No kāda vecuma iesauc valsts aizsardzības dienestā

J
jautā:
05. martā, 2024
Kaspars Bariss

Sveiki! No kura dzimšanas gada, mēneša, datuma un laika jaunieši tiek iesaukti armijā kā valsts aizsardzības dienesta kareivji? Paldies!

A
atbild:
19. martā, 2024

Valsts aizsardzības dienestam (turpmāk – VAD) ir pakļauti Latvijas pilsoņi – vīrieši –, kuri dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Pilsoņi, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko), ir pakļauti VAD viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas. Pamatojoties uz to, ka 2023. gada 19. jūlija iesaukums netika nodrošināts ar jauniešiem, kuri pieteikušies brīvprātīgi, 2024. gada 23. janvārī atlase tika rīkota pēc nejaušības principa, kurā tika iekļauti Latvijas pilsoņi, kas dzimuši no 2004. gada 1. janvāra līdz 2006. gada 23. janvārim (atlases dienā sasnieguši 18 gadu vecumu). Savukārt, ja nebūs pietiekama skaita brīvprātīgi pieteikušos jauniešu 2025. gada janvāra iesaukumam, tad 2024. gada 17. jūlijā tiks rīkota atlase pēc nejaušības principa, kurā tiks iekļauti pilsoņi, kas dzimuši laikposmā no 2004. gada 1. janvāra līdz 2006. gada 17. jūlijam (ieskaitot) (t. i., tie, kuri 2024. gada 17. jūlija atlases dienā būs sasnieguši pilngadību) un neturpina iegūt pamata vai vidējo izglītību. Tāpat VAD ir pakļauti pilsoņi – vīrieši – līdz 27 gadu vecumam, ja ir zudis attiecībā uz viņiem lēmumā par VAD atlikšanu noteiktais pamats šī dienesta atlikšanai.

Tātad, ja būs nepieciešams 2024. gada 17. jūlijā rīkot atlasi pēc nejaušības principa, tajā tiks iekļautas šādas pilsoņu grupas:

  • tie, kuri neturpina iegūt pamata vai vidējo izglītību un ir dzimuši no 2005. gada 18. jūlija līdz 2006. gada 17. jūlijam (18 gadu vecumu sasniegušie);
  • tie, kuri absolvējuši izglītības iestādi pēdējā gada laikā un ir dzimuši no 2004. gada 1. janvāra līdz 2006. gada 17. jūlijam;
  • tie, kuriem zudis VAD atlikšanas iemesls  līdz 27 gadu vecumam (dzimuši no 2004. gada 1. janvāra).