Uzturlīdzekļu saņemšana no valsts, ja parakstīta vienošanās par to nemaksāšanu

J
jautā:
01. martā, 2024
Darja

Labdien! Jautājums par uzturlīdzekļiem. Kad šķīrām laulību, parakstījām vienošanos, ka bērna tēvs turpina maksāt laulības laikā ņemto kredītu, bet nemaksā uzturlīdzekļus. Bērns visu šo laiku dzīvo pie manis – mātes. Kontakts ar bērna tēvu principā nav vai arī ir komplicēts. Vai šādā gadījumā pastāv iespēja saņemt valstī noteiktos uzturlīdzekļus (bērnam šobrīd ir 15 gadu)?

A
atbild:
28. martā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Dana Rone, zvērināta advokāte
Santa Galiņa
LV portāls

Vispirms jānorāda, ka precīzākas atbildes sniegšanai būtu nepieciešams vairāk informācijas.

Zvērināta advokāte Dana Rone skaidro: ja vienošanās ietver absolūtu atteikšanos no uzturlīdzekļiem, tad nav arī nekāda pamata tos prasīt izmaksāt no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF).

“Ja UGF administrācija izmaksās bērna mātei uzturlīdzekļus un pēc tam uzsāks piedziņu pret tēvu, sanāk, ka tas būs pretēji attiecīgās vienošanās idejai,” norāda D. Rone.

Vienlaikus zvērināta advokāte iesaka pārliecināties, vai bērns situācijā, ka tēvs maksā aizdevumu, iegūst kādu labumu, piemēram, šādā veidā viņam tiek nodrošināts mājoklis. Ja parakstītā vienošanās ir pret bērna vislabākajām interesēm, proti, bērns no tās negūst nekādu labumu, jūs varat celt prasību tiesā par konkrētā vienošanās punkta atzīšanu par spēkā neesošu.