TĒMA: Nodokļi

Minimālā nodokļa maksājums ir paredzēts likumā noteiktos gadījumos

J
jautā:
10. janvārī, 2024
Ilze

Vai pensionāram, kurš saņem vecuma pensiju, ir saimnieciskās darbības veicējs (nekustamā īpašuma īpašnieks un sava īpašuma apsaimniekotājs), kuram nav neviena darbinieka, kurš gūst ienākumus, par kuriem iesniedz gada ienākumu deklarāciju, ar ko rezumējošā kārtībā nomaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas ir lielāks par 50 eiro, ir likumā noteikts pienākums papildu deklarācijā aprēķinātajam iedzīvotāju ienākuma nodoklim no gadā gūtajiem ienākumiem maksāt arī minimālo iedzīvotāju ienākuma nodokli 50 eiro apmērā? Kurš likuma pants to nosaka?

A
atbild:
12. janvārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja ienākumi no saimnieciskās darbības nav gūti vai no tiem aprēķinātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nepārsniedz 50 eiro, reizi gadā jāsamaksā minimālais IIN 50 eiro apmērā.

Minimālais IIN nav jāmaksā:

  • ja konkrētajā gadā ir veikti IIN maksājumi vai VSAOI par darbiniekiem;
  • ja konkrētajā gadā veiktas VSAOI par sevi kā pašnodarbinātu personu;
  • par pirmo gadu, kurā ir veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un par nākamo gadu;
  • par gadu, kurā ir izbeigta saimnieciskā darbība;
  • proporcionāli tām dienām, kad saimnieciskās darbības veicējs kopj bērnu līdz divu gadu vecumam, kā arī dienām, kad izsniegta darbnespējas lapa B.

Tas noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 19. panta (“Iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas rezumējošā kārtība”) 2.1, 2.2, 2.3 un 2.4 daļā.

Ja nav saprotams, kāpēc piemērots minimālais nodoklis, par kādu periodu, vai arī tas piemērots kļūdaini, to varat noskaidrot Valsts ieņēmumu dienestā.