TĒMA: Tieslietas

Kā noformēt dāvinājumu, un vai to var apstrīdēt

J
jautā:
15. maijā, 2023
Elīna

Labdien! Mamma vēlētos norakstīt savai meitai (kopā ģimenē ir trīs bērni) vienu no saviem dzīvokļiem. Kā labāk rīkoties, un cik tas maksātu? Vai noformēt dāvinājumu? Cik ilgi radinieki šo dāvinājumu var apstrīdēt? Dzīvoklis atrodas daudzdzīvokļu mājā Rīgā, 57 m2, divas istabas. Paldies.

A
atbild:
08. jūnijā, 2023
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Irīna Birzniece, zvērināta notāre

Jā, var noformēt dāvinājuma līgumu.

Izmaksas:

    • zvērināta notāra amata atlīdzība ir 0,5% no dzīvokļa īpašuma vērtības, bet ne mazāk kā 80 EUR + PVN 21%;
    • zemesgrāmatu valsts nodeva ir 0,5% no dzīvokļa īpašuma novērtējuma kadastrā, zemesgrāmatu kancelejas nodeva 21,50 EUR.

Neatņemamās daļas tiesīgie nav visi radinieki, bet tikai dāvinātāja laulātais un lejupējie (bērni, mazbērni), bet, ja to nav, tad tuvākās pakāpes augšupējie (vecāki, vecvecāki), un viņiem nav jāapstrīd dāvinājuma līgums, bet gan līdz zvērināta notāra uzaicinājumā noliktajam termiņam jāprasa savas neatņemamās daļas naudā (CL 423. p. 2. d.), ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas.