Uzņēmumu likvidāciju regulē Komerclikums. Taču šajā procesā ir jāievēro arī citi normatīvie akti.
FOTO: www.sxc.hu
Uzņēmumu likvidāciju regulē Komerclikums. Saskaņā ar Komerclikuma 312.pantu kapitālsabiedrības darbība izbeidzas:
Ja darbību izbeidz, pamatojoties uz dalībnieku lēmumu
Lēmumu par sabiedrības darbības izbeigšanu šajā gadījumā pieņem dalībnieku sapulce. Turklāt valdei ir pienākums sniegt dalībniekiem pārskatu par iepriekšējo pārskata gadu un par sabiedrības darbību kārtējā gadā. Tas nozīmē, ka valde iesniedz dalībniekiem Valsts ieņēmumu dienestam nodoto gada pārskatu par iepriekšējo gadu, neskatoties uz to, ka dalībnieki to jau vienreiz ir apstiprinājuši, kā arī pārskatu par pašreizējo gadu (operatīvais finanšu pārskats). Šie pārskati ir nepieciešami, lai dalībnieki varētu pieņemt objektīvu lēmumu.
"Lēmumu triju dienu laikā iesniedz ierakstīšanai komercreģistrā."
Saimnieciskās darbības pārskatā (operatīvajā finanšu pārskatā) norādāms termiņš, kurā sabiedrība var apmierināt kreditoru prasījumus.
Ja darbību izbeidz, pamatojoties uz tiesas nolēmumu
Sabiedrības darbību var izbeigt, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, ja:
Prasību tiesā par uzņēmuma darbības izbeigšanu var celt valde, padome, valdes loceklis, dalībnieks, komercreģistra iestāde, kā arī citas likumā noteiktās personas.
Likvidators
Saskaņā ar Komerclikuma 318.pantu likvidāciju veic valdes locekļi, ja statūtos, dalībnieku sapulces lēmumā vai tiesas nolēmumā nav noteikts citādi.
Ja likvidatoru ieceļ dalībnieku sapulce, tā nosaka likvidatora atlīdzības apmēru un izmaksas kārtību.
Ja sabiedrības darbība tiek izbeigta, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, vai ja to prasa dalībnieki, kuri pārstāv ne mazāk par vienu desmitdaļu pamatkapitāla, likvidatoru ieceļ un viņa atlīdzības apmēru un kārtību nosaka tiesa.
Pieteikums
Lēmumu par sabiedrības darbības izbeigšanu valde triju dienu laikā no tā pieņemšanas dienas iesniedz ierakstīšanai komercreģistrā. Pieteikumā norāda Komerclikuma 8.pantā minētās ziņas par likvidatoru, kā arī kreditoru prasījumu pieteikšanas vietu.
Pieteikumam pievieno:
Ja sabiedrības darbība tiek izbeigta, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, tiesa nosūta attiecīgo nolēmumu ieraksta izdarīšanai komercreģistrā. Likvidators triju dienu laikā pēc nolēmuma stāšanās spēkā iesniedz komercreģistra iestādei rakstveida piekrišanu būt par likvidatoru.
Likvidatora tiesības un pienākumi
Likvidatoram ir visas valdes un padomes tiesības un pienākumi, kas nav pretrunā ar likvidācijas mērķi. Likvidators piedzen parādus no debitoriem (tai skaitā valdes locekļu aizņēmumiem), ieskaitot summas, kas sabiedrībai pienākas par neapmaksātajām kapitāla daļām, pārdod sabiedrības mantu (pamatlīdzekļus, krājumus u.c.) un apmierina kreditoru prasījumus (dzēš uzņēmuma parādsaistības pret kredītiestādēm, nodokļu administrāciju, darbinieku algām, piegādātājiem).
"Jāpievieno prasījumu pamatojošie dokumenti."
Kreditoru apmierināšanai pirmais parāds ir jādzēš un jāizmaksā darbiniekiem neizmaksātās algas, pēc tam seko nodokļu parādu nomaksa budžetā, tad kredīti un beigās preču piegādātāji.
Likvidācijas laikā sabiedrības firmai (nosaukumam) pievieno vārdu "likvidējamā".
Maksātnespēja
Ja likvidācijas gaitā atklājas, ka likvidējamās sabiedrības mantas nepietiek, lai apmierinātu visus pamatotos kreditoru prasījumus, likvidatoram ir pienākums iesniegt maksātnespējas pieteikumu, pamatojoties uz Maksātnespējas likumu.
Kreditoru informēšana
Komercreģistra iestāde uz likvidējamās sabiedrības rēķina Komerclikuma 11.pantā noteiktajā kārtībā izsludina paziņojumu par sabiedrības darbības izbeigšanu un likvidācijas uzsākšanu. Likvidators nosūta paziņojumu par likvidācijas uzsākšanu visiem zināmajiem sabiedrības kreditoriem.
Kreditori tiek uzaicināti pieteikt savus prasījumus triju mēnešu laikā pēc paziņojuma publicēšanas dienas, ja dalībnieku sapulces lēmumā vai tiesas nolēmumā par sabiedrības darbības izbeigšanu nav noteikts garāks kreditoru pieteikšanās termiņš. Ja sabiedrībai nav zināmu kreditoru, to prasījumu pieteikšanas termiņu nosaka ne īsāku kā vienu mēnesi pēc paziņojuma publicēšanas dienas.
Kreditori piesaka likvidatoram savus prasījumus pret sabiedrību. Prasījumā norādāms prasījuma saturs, pamats un apmērs, un tam pievienojami prasījumu pamatojošie dokumenti.
Turpmāk vēl.