Privātpersonas maksātnespēja. Cik garš ir process no maksātnespējas pasludināšanas/bankrota uzsākšanas līdz saistību dzēšanas plāna apstiprināšanai, ja parādniekam nav pārdodamas mantas? Vai parādnieks šajā laikā drīkst rīkoties ar savu bankas kontu un līdzekļiem tajā, t.sk. saņemt algu?
Procesa garums no tā nav atkarīgs. Maksātnespējas procesā par parādnieka mantu uzskata ne vien nekustamo vai kustamo īpašumu, bet arī 1/3 no ienākumiem, ko parādniekam ir pienākums gūt katru mēnesi maksātnespējas procesa laikā. Maksātnespējas likuma 128.panta ceturtā daļa noteic, ka bankrota procedūras ietvaros tiek realizēta visa parādnieka manta un no tās realizācijas iegūtie līdzekļi novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai, izņemot Civilprocesa likumā noteikto mantu, uz kuru nevar vērst piedziņu.
Maksātnespējas likuma 139.pants paredz, ka parādniekam ir pienākums gūt ienākumus atbilstoši savām iespējām, lai pilnīgāk apmierinātu kreditoru prasījumus. Tas nozīmē, ka parādniekam ir pienākums saņemt algu, bet likums viņam paredz tiesības saglabāt vismaz 2/3 no saviem ienākumiem. Likums paredz, ka parādniekam ne vēlāk kā 10 dienu laikā pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas dienas jānodod administratoram savi naudas līdzekļi, tomēr tie jāskaita uz administratora speciāli atvērto bankas kontu. Tāpat likums paredz glabāt un pārvaldīt savu mantu kā krietnam un rūpīgam saimniekam, kas norāda uz to, ka parādniekam ir tiesības rīkoties ar savu kontu tiktāl, cik viņa darbības nav pretrunā ar Maksātnespējas likumu vai procesu.
Informāciju par to, kā norisinās maksātnespējas process, varat lasīt LV portāla skaidrojumos:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!