E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3880
Lasīšanai: 5 minūtes

Maternitātes pabalsts ir, lai kompensētu zaudētos ienākumus

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. martā, 2014
Anete

Labdien, vēlētos rast atbildi par sekojošu situāciju. Sieviete strādā pie darba devēja, darba līgums noslēgts uz noteiktu laiku (uz darbinieka ilgstošas prombūtnes laiku). Par sievieti ir veiktas sociālās iemaksas nepārtraukti vismaz pēdējos trīs gadus. Šobrīd sieviete ir grūtniece un sanāk tā, ka tad, kad pienāks laiks doties dekrētā, darbā atgriezīsies aizvietojamais darbinieks. Līdz ar to sieviete zaudēs darba tiesiskās attiecības pie šī darba devēja. Vai tiešām ir tā, ka šajā gadījumā sieviete, ejot dekrētā, zaudē tiesības uz dekrēta naudu? Bet visvairāk interesē jautājums – vai tiešām sievietei šādā situācijā, lai gan viņa ir strādājusi un godīgi maksājusi valstij nodokļus, bet darba attiecības ir izbeigušās tieši pirms došanās dekrētā, pienāksies māmiņalga tikai EUR 170, nevis tā tiks aprēķināta no attiecīgajā periodā veiktajām sociālajām iemaksām (kas būtu tikai godīgi)? Tad jau sanāk, ka sieviete, lai gan ir godīgi strādājusi un maksājusi nodokļus, tiek pielīdzināta personai, kas varbūt savā dzīvē nekad nav strādājusi un nav samaksājusi nodokļos nevienu santīmu? Ja tas tā tiešām ir, vai tas neizskatās pēc diskriminācijas? Arī Darba likumā ir noteikts, ka „uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku, attiecināmi tādi paši noteikumi kā uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz nenoteiktu laiku". Tad varbūt arī šajā gadījumā būtu tikai godīgi, ka sievietei, kas grūtniecības laikā un pirms tās ir strādājusi, māmiņalgu aprēķinātu, ņemot vērā iemaksātās sociālās iemaksas? Lūdzu paskaidrojiet, kā šādā situācijā tika aprēķināta māmiņalga. Paldies.

A
atbild:
06. martā, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Diemžēl katrai sievietei, noslēdzot darba līgumu uz noteiktu laiku (uz darbinieka ilgstošas prombūtnes laiku), jārēķinās, ka gadījumā, ja pieteiksies mazulis, var izveidoties šāda situācija, ka nepienāksies ne maternitātes pabalsts, ne vecāku pabalsts. Lai varētu šos pabalstus saņemt, jaunajai māmiņai ir jābūt nodarbinātai pabalsta piešķiršanas dienā. Ja laiks, kad jādodas grūtniecības atvaļinājumā, pienāks pēc līguma termiņa izbeigšanās, šos pabalstus nesaņemsiet. 

Lai gan tas šķiet netaisnīgi, ir jāņem vērā, ka gan maternitātes, gan vecāku pabalsti ir sociālās apdrošināšanas pabalsti. Tas nozīmē, kamēr esat darba ņēmēja, esat sociāli apdrošināta pret risku zaudēt darba ienākumus, piemēram, slimības gadījumā, kā arī sakarā ar bērna piedzimšanu un kopšanu. Maternitātes un vecāku pabalsti paredzēti, lai kompensētu algotā darbā gūstamo ienākumu zaudējumu, kas radies grūtniecības un jaundzimušā bērna kopšanas dēļ. Likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 1.pantā ir definēts apdrošināšanas gadījums, kas rada tiesības uz valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu – tas ir „sociālā riska gadījums, kas saistīts ar sociāli apdrošinātas personas darbspēju zudumu vai bērna kopšanu, ja tā rezultātā šī persona zaudē ienākumus”.  

Tātad maternitātes pabalstu piešķir, ja sieviete neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai ja pašnodarbināta sieviete zaudē ienākumus grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ. Tāpat ir ar vecāku pabalstu jeb „māmiņu algu” – to piešķir sakarā ar bērna kopšanas atvaļinājumu, kura laikā persona neierodas darbā un tādējādi nesaņem darba algu. Ja māmiņa nav nedz darba ņēmēja, nedz pašnodarbināta persona pabalsta piešķiršanas dienā, diemžēl ne maternitātes, ne vecāku pabalsts nepienākas

Ņemot vērā Jūsu iesniegto informāciju, Jums būs tiesības iegūt bezdarbnieka statusu un saņemt bezdarbnieka pabalstu. Ir iespējams vienlaikus saņemt gan bezdarbnieka pabalstu, gan bērna kopšanas pabalstu (171 eiro mēnesī ). Bērniņam piedzimstot, Jums pienāksies arī bērna piedzimšanas pabalsts 421,17 eiro.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 8 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas