Ja esmu darbiniece mikrouzņēmumā, vai man VSAA izmaksās bērna kopšanas pabalstu? Kā mikrouzņēmuma nodoklis ietekmē manas sociālās garantijas - slimības lapas u.tml.?
Saskaņā ar likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1.panta 2.punktu mikrouzņēmuma darbinieks, t.sk. arī mikrouzņēmuma īpašnieks, ir darba ņēmējs. Kā darba ņēmējam mikrouzņēmuma darbiniekam ir tiesības uz visiem tiem pašiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem, uz kuriem ir tiesības ikvienam darba ņēmējiem, tostarp maternitātes un vecāku pabalstiem.
Pēc bērniņa piedzimšanas Jūs saņemsiet arī bērna kopšanas pabalstu, kas pienākas visiem jaunajiem vecākiem, neatkarīgi no tā, vai tie ir darba attiecībās vai ne. Bērnu kopšanas pabalstu var saņemt viens no bērna vecākiem, kas kopj bērnu vecumā līdz pusotram gadam – 171 eiro mēnesī, bet no pusotra līdz diviem gadiem – 42,69 eiro mēnesī. Taču bērna kopšanas pabalstu nevar saņemt vienlaikus ar maternitātes vai vecāku pabalstu.
Mikrouzņēmuma nodoklis ietekmē sociālās garantijas tā, ka atšķirībā no citiem darba ņēmējiem mikrouzņēmuma darbiniekiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumi netiek aprēķināti no darbinieka faktiskās algas, bet gan no tās summas, no kuras tiek samaksātas obligātās iemaksas.
Mikrouzņēmums ir nodokļu maksātājs, kas maksā īpašu nodokli. Mikrouzņēmuma nodoklis ir 9% no uzņēmuma apgrozījuma. Tas ir ļoti maz, salīdzinot ar to, ko maksā citi darba ņēmēji un darba devēji. Proti, no uzņēmuma apgrozījuma 100 eiro mikrouzņēmuma nodoklis ir 9 eiro, un no tiem tikai 65% (tātad 5,85 eiro) ir sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, pārējais – citi nodokļi.
Tātad, ja mikrouzņēmuma darbiniekam rodas tiesības saņemt sociālās apdrošināšanas pakalpojumus (slimības, bezdarbnieka, maternitātes, vecāku pabalstus u.c.), šie pabalsti būs salīdzinoši mazi.
Piemērs: Mikrouzņēmuma ceturkšņa apgrozījums ir 5000 eiro, uzņēmumā strādā 3 darbinieki, kuri apdrošināti visiem sociālā riska gadījumiem, alga katram darbiniekam ir 720 eiro mēnesī. Aprēķinātais iemaksu objekts mēnesī katram darbiniekam būs 95,33 eiro.
Tas nozīmē, ka vidējā apdrošināšanas iemaksu alga valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojuma apmēra noteikšanai mikrouzņēmuma darbiniekam tiks aprēķināta nevis no 720 eiro, bet no iemaksu objekta - 95,33 eiro. Savukārt darbiniekam, kurš strādā uzņēmumā, kurš maksā nodokļus vispārējā kārtībā, vidējā alga tiks aprēķināta no 720 eiro, tātad no ienākuma, no kura tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Salīdzinājumam, kāds būs piešķirtā maternitātes pabalsta apmērs vienā kalendārā dienā darbiniecei, kas strādā SIA un darbiniecei, kas strādā mikrouzņēmumā, pieņemot, ka abām mēneša alga ir 720 eiro un iemaksu objekts ir vienādi lielumi visā 12 kalendāra mēnešu periodā.
Jāpiebilst, ka mikrouzņēmuma darbiniekiem ir paredzēta iespēja brīvprātīgi pievienoties sociālajai apdrošināšanai. Šāda iespēja gan tiek paredzēta ar nosacījumu - ja strādā tikai mikrouzņēmumā (vai vairākos), kuriem ir šī nodokļa maksātāja statuss un nav darba ņēmējs pie cita darba devēja vai nav obligāti apdrošināts kā pašnodarbinātais. Brīvprātīgi pievienojoties sociālajai apdrošināšanai, sociālās iemaksas var veikt no brīvi izvēlētiem ienākumiem, kas nepārsniedz 720 eiro mēnesī.
Ja mikrouzņēmuma darbinieks ir pievienojies sociālajai apdrošināšanai brīvprātīgi un pats veicis papildus sociālās iemaksas, tad, aprēķinot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) piešķiramos pakalpojumus, tiek ņemts vērā VSAA aprēķinātais obligāto iemaksu objekts un arī summa, no kuras pats mikrouzņēmuma darbinieks brīvprātīgi veicis obligātās iemaksas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!