TĒMA: Mājoklis

Vai ir spēkā pārvaldīšanas līgums

J
jautā:
10. augustā, 2023
Sigita

Mēs kā dzīvokļu īpašnieki 2000. gadā ar kopības lēmumu esam apstiprinājuši pārvaldīšanas līgumu, kurā iekļautie līguma nosacījumi noteic, ka, lai izbeigtu noslēgto pārvaldīšanas līgumu, ir jānobalso 75% no visiem dzīvokļu īpašniekiem un kopības lēmums jāpieņem tikai dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē. Vai, apstiprinot un parakstot līgumu ar šādu saturu, dzīvokļu īpašnieku kopība ir attiecīgi arī noteikusi lielāku nepieciešamo balsu skaitu saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta trešo daļu un norādījusi konkrēto kārtību atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 18. panta ceturtajai daļai, lai lemtu par pārvaldnieka maiņu (līguma izbeigšanai)? Vai līgumā iekļautie nosacījumi nav pretrunā Dzīvokļa īpašuma likumam? Vai tie ir saistoši man kā dzīvokļa īpašniecei, ja nav pieņemts konkrēts kopības lēmums, kurā atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta trešajai daļai un 18. panta ceturtajai daļai kopība būtu noteikusi citu kārtību attiecībā uz pārvaldīšanas darbību uzdošanu pārvaldniekam un to atsaukšanu?

A
atbild:
23. augustā, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma pārejas noteikumu 4. punkts paredz, ka pārvaldīšanas līgumi, kas ir spēkā šā likuma spēkā stāšanās dienā (t. i., 2010. gada 1. janvārī), bet neatbilst šā likuma noteikumiem, līdz 2011. gada 31. decembrim saskaņojami ar šā likuma noteikumiem. Savukārt minētā likuma 5. panta ceturtā daļa noteic, ka lēmumus, kas attiecas uz obligāti veicamo pārvaldīšanas darbību nodrošināšanu kopīpašumā esošā dzīvojamā mājā – pārvaldīšanas uzdevuma uzdošanu, tā atsaukšanu, mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu līgumu slēgšanas noteikumiem –, kā arī kārtību, kādā nosakāmi un maksājami obligātie izdevumi un atlīdzība par pārvaldīšanu, pieņem, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumus par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu, un tie ir saistoši ikvienam dzīvojamās mājas kopīpašniekam. Tas nozīmē, ka pārvaldīšanas līgums pēc 2011. gada 31. decembra ir jāsaskaņo ne tikai ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma prasībām, bet arī noteikumiem, kas paredzēti Dzīvokļa īpašuma likumā. Līgumi vai šo līgumu attiecīgie nosacījumi, kas ir pretrunā normatīvajam regulējumam, nav spēkā pēc 2011. gada 31. decembra un dzīvokļa īpašniekiem nav saistoši.