E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9375
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Noslēgt vienošanos par uzturlīdzekļiem ir prasītāja interesēs

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. aprīlī, 2016
Andrejs

Labdien! Dzīvojam kopā ar sievieti (oficiāli laulība nebija reģistrēta). Divus gadus atpakaļ piedzima meita. Tagad sieviete ar bērnu aizgāja prom. Kopā ar sievieti nolēmām, ka es viņai maksāšu 100 eiro katru mēnesi uz kontu bērna apgādei. Vai mums jāreģistrē kaut kur šo vienošanos vai ne? Ja nekur nereģistrēt šo vienošanos, bet naudu pārskaitīt katru mēnesi, kādas var būt nepatikšanas?

A
atbild:
25. aprīlī, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Ja godprātīgi maksāsiet uzturlīdzekļus sava bērna uzturam, nekādām problēmām nevajadzētu rasties. Protams, naudu vēlams pārskaitīt uz otra vecāka kontu bankā, lai vajadzības gadījumā būtu iespējams pierādīt, ka esat godprātīgi pildījis savu vecāka pienākumu.

Notariāla akta formā, kas izpildāms tiesas sprieduma izpildes kārtībā, noslēgta vienošanās par periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem  kā drošības garants vairāk nepieciešama uzturlīdzekļu prasītājam. Uz šādas vienošanās pamata gadījumā, ja otrs vecāks uzturlīdzekļus nemaksā vai maksā mazākā apmērā, ir iespējams ar zvērināta tiesu izpildītāja palīdzību piedzīt izveidojušos uzturlīdzekļu parādu. Gadījumā ja piedziņa nav iespējama, uz šādas vienošanās pamata ir iespējams saņemt uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda.

Savukārt, ja vecāku pienākums maksāt uzturlīdzekļus nav noteikts ar tiesas spriedumu vai vienošanos, kas noslēgta notariāla akta formā un ir izpildāma tiesas sprieduma izpildes kārtībā, uzturlīdzekļus ar atpakaļejošu datumu piedzīt nevar.

Jebkurā gadījumā savstarpēji noslēgta vecāku vienošanās par uzturlīdzekļu apmēru neliedz vienai no pusēm celt prasību tiesā par uzturlīdzekļu apmēra palielināšanu vai samazināšanu, mainoties apstākļiem, kas ietekmē maksājuma apmēru. To paredz arī Civilprocesa likuma 203. panta ceturtā daļa, kurā teikts: ja pēc tam, kad likumīgā spēkā stājies spriedums, ar kuru no atbildētāja piespriesti periodiski maksājumi, mainās apstākļi, kas ietekmē maksājumu apmēra vai ilguma noteikšanu, katra puse ir tiesīga, iesniedzot jaunu prasību, prasīt maksājumu apmēra vai termiņa grozīšanu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 98 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas