SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
19. aprīlī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Pašvaldības
2
2

Ukrainas bēgļus izmitinās proporcionāli pašvaldībās deklarēto iedzīvotāju skaitam

Stājas spēkā 15.04.2022.

FOTO: Paula Čurkste, LETA

Gatavojoties tam, ka Ukrainas iedzīvotāju, kuri, bēgot no Krievijas karaspēka izraisītajām šausmām, meklēs patvērumu Latvijā, skaits varētu pieaugt līdz pat četrdesmit tūkstošiem, valdība ir apstiprinājusi regulējumu, kas nosaka katrā pašvaldībā izmitināmo Ukrainas civiliedzīvotāju skaitu proporcionāli tajā deklarēto iedzīvotāju skaitam.

Iekšlietu ministrija informē, ka noteikumi pieņemti ar nolūku veicināt visu Latvijas pašvaldību solidāru iesaisti Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanā gadījumā, ja tiks izsmeltas līdzšinējās bēgļu izmitināšanas iespējas pašvaldībās, kuras jau ir aktīvi iesaistījušās palīdzības sniegšanā. Noteikumu tapšanas brīdī ne visas pašvaldības bija solidāri iesaistījušās Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanā, teikts projekta anotācijā.

Pašvaldību iespējas atbalsta sniegšanā uzrauga Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), kas nepieciešamības gadījumā novirza Ukrainas bēgļus uz citām pašvaldībām. VUGD arī uztur informāciju par pašvaldībās izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju skaitu un to aktualizē vismaz reizi diennaktī atbilstoši pašvaldību sniegtajai informācijai.

Plānots, ka pašvaldībās izmitināmo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits tiek sadalīts proporcionāli pašvaldību administratīvajās teritorijās deklarēto iedzīvotāju skaitam. Bēgļu sadalījums konkrētajā pašvaldībā tiek noteikts procentuāli no kopējā Latvijā deklarēto iedzīvotāju skaita.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sniegtajiem datiem 2022. gada 1. martā Latvijā savu dzīvesvietu bija deklarējuši 2 002 090 iedzīvotāju.

Savukārt pašvaldībās izmitināmo bēgļu proporcionālais sadalījums ir balstīts uz vispārīgu pieņēmumu, ka valstī kopumā pakāpeniski būs jārod iespēja izmitināt no 30 līdz 40 tūkstošiem Ukrainas civiliedzīvotāju.

Piemēram, paredzēts, ka visvairāk – 9794 līdz 13 058 bēgļu – uzņemtu Rīgas valstspilsētas pašvaldība, kurā dzīvesvietu deklarējuši 32,6% Latvijas iedzīvotāju, savukārt vismazāk – 60 bēgļu – būtu jāuzņem Varakļānu novada pašvaldībai, kurā savu dzīvesvietu deklarējuši 0,15% jeb 3005 Latvijas iedzīvotāju.

Plašāka informācija pieejama Ministru kabineta noteikumos Nr. 235 “Noteikumi par pašvaldībās izmitināmo Ukrainas civiliedzīvotāju skaitu”.

Noteikumi izdoti uz Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma pamata, kura 2. panta septītā daļa paredz, ka katrā pašvaldībā izmitināmo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits tiek noteikts, ievērojot iespējamo Latvijā ieradušos Ukrainas civiliedzīvotāju un pašvaldībā deklarēto iedzīvotāju skaitu.

UZZIŅAI

Kopš neizprovocētā Krievijas iebrukuma Ukrainā tās teritoriju ir atstājuši vairāk nekā četri miljoni Ukrainas civiliedzīvotāju, līdz ar to pieaug arī bēgļu skaits, kuri ierodas Latvijā. Pēc Iekšlietu ministrijas sniegtās informācijas līdz 12. aprīlim uzturēšanās dokumenti (humānās vīzas un termiņuzturēšanās atļaujas) ar tiesībām uz nodarbinātību ir izsniegti 15 017 Ukrainas civiliedzīvotājiem, savukārt palīdzība ar izmitināšanu bijusi nepieciešama 9215 personām.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU