SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
20. augustā, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Likumprojekts
TĒMA: Drošība
2
2

Grozījumi valsts robežas aizsardzībai. Saeimā šonedēļ

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Šonedēļ deputāti ārkārtas plenārsēdē lēma par vairākiem likumprojektiem, kuru mērķis ir pastiprināt normatīvo regulējumu Latvijas robežu aizsardzībai. Tostarp plānots arī nelikumīgu robežu šķērsošanu noteikt kā smagu noziegumu, par kuru tiks piemērots attiecīgs sods.

IESNIEGTIE LIKUMPROJEKTI

Sods par nelikumīgu pārvietošanos pāri robežai

Saeima plenārsēdē izskatīšanai Juridiskajā komisijā nodeva grozījumus Krimināllikumā, kas paredz pastiprināt atbildību par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai, paredzot, ka par tā izdarīšanu personu var sodīt ar brīvības atņemšanu un laiku līdz četriem gadiem, tādējādi nosakot, ka minētais noziegums atbilstoši sabiedrības interešu apdraudējuma būtībai un kaitīgumam ir atzīstams par smagu.

Grozījumi iesniegti, ņemot vērā konstatēto Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas valsts robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un šo valsts robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu straujo pieaugumu.

Šobrīd kriminālatbildība par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai paredzēta Krimināllikuma 285. pantā, kas paredz personu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu (31000 Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā, t. i., no 1500 eiro līdz 500 000 eiro).

ATBALSTĪTIE LIKUMPROJEKTI

Kritēriji patrulēšanas joslām un robežzīmju uzraudzībai

Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Latvijas Republikas valsts robežas likumā. Tie paredz noteikt gadījumus un kritērijus, kad pie ārējās robežas var noteikt patrulēšanas joslu un robežzīmju uzraudzības joslu, kā arī precizē valsts robežas joslas noteikšanu gar ūdenstilpēm.

Tā kā gan valsts robežas joslā, gan patrulēšanas joslā un noteiktā gadījumā arī robežzīmju uzraudzības joslā ir jānodrošina Valsts robežsardzes funkciju nodrošināšanai nepieciešamie apstākļi, ar izmaiņām likumā Ministru kabinetam paredzēts pilnvarojums noteikt valsts robežas, patrulēšanas, kā arī robežzīmju uzraudzības joslu iekārtošanas un uzturēšanas prasības. 

Personai, kura vēlas uzturēties pierobežas vai patrulēšanas joslās, kā arī robežzīmju uzraudzības joslā, būs jāizsniedz terminētā caurlaide, paredz normatīvā akta izmaiņas. To izsniegs uz laiku, kurā nepieciešams uzturēties patrulēšanas, robežzīmju uzraudzības vai pierobežas joslās, bet ne ilgāk kā uz vienu gadu. 

Paredzēts, ka līdz valsts robežas iekārtošanas pabeigšanai Ministru kabinetam katru gadu līdz 1. decembrim jāsniedz Saeimai detalizēts ziņojums par valsts robežas iekārtošanas gaitu un izlietotajiem finanšu līdzekļiem, un atsavinātajiem koksnes resursiem. 

Būvniecības saskaņošana uz robežas

Tāpat otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstītas izmaiņas Būvniecības likumā, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu efektīvu un vienotu būvniecības dokumentu saskaņošanas procesu attiecībā uz būvniecību valsts robežas, patrulēšanas un robežzīmju uzraudzības joslās. 

Likumprojekta anotācijā atzīmēts: ņemot vērā pašreizējo situāciju uz Latvijas un Baltkrievijas robežas, kad pastāv augsti nelegālās migrācijas riski un ir nepieciešams nodrošināt ātru valsts robežas joslas iekārtošanas procesu, nepieciešams maksimāli samazināt būvniecības dokumentu saskaņošanas procesu, lai pēc iespējas ātrāk un efektīvāk varētu īstenot būvniecību un iekārtot valsts robežas joslu. 

Koku ciršana uz Latvijas robežas

Tāpat atbalstīts arī Meža likuma grozījums, kas paredz noteikt, ka koku ciršanas tiesības un īpašuma tiesības uz nocirstajiem kokiem valsts robežas, patrulēšanas un robežzīmju uzraudzības joslās Iekšlietu ministrija var nodot valsts akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži”. Šīs izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu efektīvu koku izciršanu, iekārtojot un uzturot valsts robežas joslu, patrulēšanas joslu un robežzīmju uzraudzības joslu, skaidrots likumprojekta anotācijā. Saistītas izmaiņas veiktas arī Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā. 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU