SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
15. janvārī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
5
5

Mājas pārvaldīšanas izdevumu piedziņa un Satversmes grozījumu pieprasīšana: Saeimā šonedēļ

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Ieva Ābele, Saeima

Šonedēļ Latvijas parlamentā spraigākais darbs pie jaunu likumprojektu pieņemšanas notika komisijas sēdēs, kurās galīgajā lasījumā tika apstiprināti grozījumi, kas ļaus prioritāri piedzīt komunālos parādus.

Tāpat plenārsēdē Saeima apstiprināja vairākas Ministru kabineta veiktās izmaiņas rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, kas paredz tajos noteiktos ierobežojumus pagarināt līdz 25. janvārim, tostarp ieviešot komandantstundu jeb mājsēdi nedēļas nogalēs.  Tas nozīmē, ka no 15. janvāra līdz 17. janvārim un no 22. janvāra līdz 24. janvārim tiek aizliegta iedzīvotāju pārvietošanās laikposmā no plkst. 22.00 līdz 5.00.

Ārkārtējā situācija valstī ir izsludināta līdz 7. februārim. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinets var likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvību, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus, lai novērstu valsts apdraudējumu.

Likuma “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” 10. pants noteic, ka lemt par ārkārtējās situācijas pamatotību ir likumdevēja – Saeimas – kompetence.

Saeima var noraidīt pieņemtos valdības lēmumus, un tādā gadījumā tie zaudē spēku.

Nodod izskatīšanai grozījumus par ģimenes jēdzienu

Saeimas plenārsēdē vairākums deputātu atbalstīja Satversmes grozījumu nodošanu izskatīšanai Juridiskajā komisijā. Šie grozījumi paredz definēt ģimenes jēdzienu. Atbilstoši tiem tiktu noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti –, ģimeni, kas balstīta laulībā, asinsradniecībā vai adopcijā, vecāku un bērna tiesības, ieskaitot tiesības augt ģimenē, kuras pamatu veido māte (sieviete) un tēvs (vīrietis). Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem un bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.

Priekšlikums jau raisījis asas diskusijas sabiedrībā.

Satversmes 76. pants noteic, ka Saeima var grozīt valsts pamatlikumu sēdēs, kurās piedalās vismaz divas trešdaļas Saeimas locekļu. Pārgrozījumus pieņem trijos lasījumos ar vismaz divu trešdaļu klātesošo deputātu balsu vairākumu.

Lemjot par likumprojekta nodošanu izskatīšanai komisijā, par nobalsoja 47 deputāti, bet pret – 25. 

Atbalsta likumprojektu par mājas pārvaldīšanas izdevumu parādu piedziņas atvieglošanu

Juridiskā komisija šonedēļ galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā, ar kuriem paredzēts, ka, pārdodot izsolē nekustamo īpašumu ar komunālajiem parādiem, šos parādus varēs piedzīt pirms hipotekārā parāda piedziņas.

Šie grozījumi bija ilgi gaidīti, jo komunālie parādi ietekmē visus mājas iedzīvotājus, ne tikai konkrēto dzīvokļa īpašanieku. Tas nozīmē, ka pārējiem dzīvokļu īpašniekiem jeb dzīvokļu īpašnieku kopībai ir jāatbild par negodprātīgā vai maksātnespējīgā kaimiņa parādiem un tie jāapmaksā, lai, piemēram, ziemā mājai netiktu atslēgta apkure.

Likumprojekts paredz noteikt, ka no naudas, kas saņemta par pārdoto ar ķīlu apgrūtināto nekustamo īpašumu, apmierināmi maksājumu prasījumi par šo nekustamo īpašumu, kas saistīti ar pārvaldības darbību veikšanu dzīvojamajā mājā, maksājumiem uzkrājumu fondā un maksājumiem par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem. Vienlaikus ar likuma grozījumiem iecerēts noteikt, ka šie prasījumi apmierināmi ne vairāk kā 5% apmērā no naudas, kas saņemta par nekustamo īpašumu.

Plānots, ka prasījumus apmierinās tikai pēc tam, kad būs segti sprieduma izpildes izdevumi, kas saistīti ar nekustamā īpašuma pārdošanu, un to darbinieku prasījumi par darba algu izmaksu, kuri saistīti ar nekustamā īpašuma uzturēšanu. Tāpat prioritāri tiks apmierināti prasījumi par sociālās apdrošināšanas maksājumiem, kas saistīti ar algām, kā arī prasījumi par nodokļu maksājumiem saistībā ar nekustamo īpašumu.

Autostāvvietas izveide personām ar invaliditāti

Savukārt Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Dzīvokļa īpašuma likumā, kas paredz vienkāršot lēmuma pieņemšanu dzīvojamo māju īpašniekiem par autostāvvietas izveidošanu pie dzīvojamās mājas personām ar invaliditāti.

Likumprojekts paredz, ka lēmumu par ceļa zīmes izvietošanu un autostāvvietas izveidi personām ar invaliditāti varēs pieņemt, ja par to nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vairāk nekā pusi visu dzīvokļu īpašumu. Patlaban šādu lēmumu pieņemšanai nepieciešams, lai “par” nobalso trīs ceturtdaļas visu dzīvokļu īpašnieku.

Tāda pati kārtība paredzēta, lai iedzīvotāji varētu pieņemt lēmumu pie dzīvojamās mājas izveidot stāvvietu elektromobiļiem, vienlaikus ierīkojot arī elektrotransportlīdzekļu uzlādes punktu.


Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU