SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
03. novembrī, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Tava drošība
8
8

Pulcēšanās ierobežojumi publiskos un privātos pasākumos (no 3. decembra)

Papildināts 3. decembrī.

FOTO: Edijs Pālens, LETA

Lai ierobežotu Covid-19 straujo izplatību, līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tās laikā ir aizliegti publiski pasākumi klātienē. Būtiski ierobežojumi ir attiecināti arī uz pulcēšanos privātos pasākumos.

īsumā
  • Ārkārtējās situācijas laikā (līdz 11. janvārim) tiek atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi klātienē, tai skaitā sporta pasākumi.
  • Minētais aizliegums neattiecas uz ārtelpās organizētām sapulcēm, gājieniem un piketiem, kuros piedalās ne vairāk kā 25 cilvēki.
  • Privāti pasākumi un pulcēšanās ir aizliegta, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Ierobežojošo pasākumu kopums, kas attiecas uz publiskiem un privātiem pasākumiem,  ir noteikts Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. No 3. decembra tie ir būtiski pastiprināti

Publiski pasākumi ir aizliegti

Līdz ar valdības rīkojuma 5.1. punktu ārkārtējās situācijas laikā (līdz 11. janvārim) tiek atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi klātienē.

Rīkojuma projekta anotācijā šis lēmums ir skaidrots ar to, ka cilvēku pulcēšanās, tai skaitā dalība dažādos pasākumos, ir viens no augstākajiem riskiem Covid-19 izplatībai. “Kā liecina pēdējā laika praktiskā pieredze, arī organizēti kultūras pasākumi, neskatoties uz ieviestajiem piesardzības pasākumiem, ir bijuši saistīti ar Covid-19 uzliesmojumu gan pasākuma dalībnieku, gan apmeklētāju vidū,” teikts noteikumu anotācijā. “Ņemot vērā minēto, ir jāsecina, ka nav iespējams nodrošināt pietiekami drošus apstākļus organizētos pasākumos, lai novērstu risku Covid-19 izplatībai pasākuma laikā. To arī pierāda pēdējā laika pētījumi, ka, cilvēkiem uzturoties slēgtā telpā, gaisa pilieni, kas satur SARS-COV-2 vīrusu, izplatās tālāk par diviem metriem. Vīrusa izplatību arī var veicināt mākslīgās ventilācijas izmantošana. Tādējādi, uzturoties ilgāk par 15 minūtēm telpā, kur atrodas inficēts cilvēks, pastāv risks inficēties arī pārējiem.

Tādēļ līdz brīdim, kamēr tiks panākta situācijas kontrole, publiski pasākumi ir jāpārtrauc vispār.

Atļauti gājieni un piketi

Minētais aizliegums neattiecas uz ārtelpās organizētām sapulcēm, gājieniem un piketiem (atbilstoši likumam “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”), kuros piedalās ne vairāk kā 25 cilvēki.

Rīkojuma projekta anotācijā ir paskaidrots, ka šāda izņēmuma mērķis ir nodrošināt valsts garantētās un aizsargātās miermīlīgās pulcēšanās brīvības izpausmes. Tomēr arī šādos pasākumos ir atļauts ierobežots dalībnieku skaits, ievērojot apsvērumu, ka nepieciešams sabalansēt iespējas sabiedrības pārstāvjiem izmantot savas tiesības paust viedokli ar iespēju efektīvi kontrolēt cilvēku pūli, novēršot cilvēku drūzmēšanos.

Ievērojot likuma “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” prasības, šādu pasākumu rīkošana ir jāsaskaņo ar vietējo pašvaldību.

Privāti pasākumi (kāzas, kristības, bēres)

Valdības rīkojuma 5.4. punkts aizliedz privātus pasākumus un privātu pulcēšanos, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros (spēkā no 3. decembra). 

Vienlaikus rīkojumā tiek pieļauti apmeklējumi, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. 

Kā norāda rīkojuma projekta autore – Veselības ministrija –, iespējas pulcēties privātos pasākumos tiek ierobežotas, lai novērstu infekcijas izplatību ģimeņu vidū. 

Bērēs (tikai ārtelpās) un kristību ceremoniju noturēšanā neatliekamos gadījumos atļauts pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēkiem vienlaikus (neskaitot personas, kas tieši saistītas ar bēru vai kristību norises nodrošināšanu), bet vairāk nekā no divām mājsaimniecībām. Šādas pulcēšanās laikā tiek lietoti mutes un deguna aizsegi.

Tā kā ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi (izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros), arī kāzu svinību pasākumi, kuros plānots pulcēties vairākiem cilvēkiem vienkopus, nav atļauti. Vienlaikus ir atļauta laulību reģistrācija dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā, klātesot tikai personām, kuras vēlas noslēgt laulību un diviem pilngadīgiem lieciniekiem.

Tieslietu ministrija skaidro, ka laulības kā juridiska fakta reģistrācija dzimtsarakstu nodaļā un baznīcā ir iespējama tikai gadījumos, kad dzimtsarakstu nodaļa vai baznīca spēj nodrošināt personu savstarpējo divu metru distanci un ir iespējams ievērot citus noteiktos sociālās (fiziskās) distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Ja dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā nav iespējams nodrošināt personu savstarpējo divu metru distanci un nav iespējams ievērot citus noteiktos sociālās (fiziskās) distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumus, tad attiecīgajā dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā laulības reģistrācija šobrīd nav iespējama.

Sporta pasākumi

Rīkojuma 5.16. punkts paredz atcelt un aizliegt visus sporta pasākumus (piemēram, sacensības, paraugdemonstrējumus, priekšnesumus).

Ārkārtējās situācijas laikā varēs notikt tikai starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības, kā arī komandu sporta spēļu starptautiskās un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti, bez skatītāju klātbūtnes.

Distance un masku lietošana

Arī ārkārtējās situācijas laikā ir spēkā līdzšinējās Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” normas par savstarpējas distances ievērošanu un pienākumu lietot mutes un deguna aizsegu sabiedriskās vietās

Rīkojuma 5.43. punkts precizē, ka ārkārtējās situācijas laikā mutes un deguna aizsegs jālieto sabiedriskajā transportā un visās publiskajās iekštelpās, tai skaitā darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU