SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
31. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
3
80
3
80

Valsts apmaksāts Covid-19 tests

Aktualizēts 21. novembrī.

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Pašlaik valsts apmaksātu Covid-19 testu var veikt tikai ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu. SPKC mājaslapā ir pieejams testēšanas algoritms.

Nosūtījumu var izveidot attālināti

Nacionālais veselības dienests skaidro, ka uz valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts nosūta pacientu:

  • izveidojot nosūtījumu e-veselības portālā;
  • izveidojot nosūtījumu SIA “Centrālā laboratorija” mājas lapā (www.laboratorija.lv) vai SIA “E.Gulbja laboratorija” mājaslapā (www.egl.lv);
  • Izsniedzot papīra nosūtījumu.

Kā pieteikties Covid-19 testam

Analīžu nodošanas vietas, kā arī informāciju par katru no tām iespējams aplūkot interaktīvā kartē: "COVID-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".

Lai pieteiktos uz Covid-19 testu, šobrīd var izmantot vairākas iespējas:

  • zvanīt uz tālruni 8303 (darba dienās: 8.00–18.00; sestdienās un svētku dienās: 9.00–14.00; svētdienās: 9.00–12.00). Zvanot uz šo tālruni, netiek sniegtas nekāda veida konsultācijas – personu tikai pieraksta uz testa veikšanu;
  • izmantojot e-pierakstu Covid-19 testam;
  • rakstīt uz Centrālās laboratorijas e-pasta adresi analizes@laboratorija.lv (pēc tam jums atzvanīs, lai veiktu pierakstu);
  • autorizēties E. Gulbja laboratorijas mājaslapā: https://www.egl.lv/autorizacija/ vai zvanīt uz tālruni 67801112.
  • zvanīt uz valsts zinātniskā institūta “Bior” tālruni 28369560. 

Ja cilvēkam NAV saslimšanas simptomu, viņš uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties arī ar velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu. Nedrīkst ierasties pacienti, kam noteikta karantīna vai pašizolācija vai ir saslimšanas simptomi.

Personām ar akūtu elpceļu infekcijas slimību pazīmēm uz paraugu ņemšanas punktu nepieciešams ierasties ar savu personīgo transportu!

Ja persona, kuras darbs ir saistīts ar risku citu grupu veselībai – skolotājs, sociālās iestādes darbinieks u. c. –, atrodas izolācijā, bet vēlas to pārtraukt pirms noteiktā termiņa, tad viņai jāpiesakās pie ģimenes ārsta, lai veiktu testu.   

Vai var pieteikties siekalu testam

Lai nodrošinātu plašākas testa veikšanas iespējas, turpinās arī mērķtiecīga testēšana ar siekalu paraugiem. Taču siekalu testu izmantošanu kādā iestādē vai pašvaldībā nosaka Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi, balstoties uz epidemioloģisko situāciju. Uz siekalu testiem cilvēki nevar pieteikties paši.

Kur uzzināt izmeklējuma rezultātus

Uzzināt Covid-19 izmeklējuma rezultātus jūs varat portālā eveseliba.gov.lv, uzspiežot labajā augšējā stūrī uz pogas "Pieslēgties" un izvēloties turpināt pieslēgšanos kā "Iedzīvotājs". Pēc autorizēšanās sistēmā analīžu rezultātu paziņojums būs skatāms sadaļā "Mani rezultāti".

Rezultātus var aplūkot arī portālā Datamed.lv vai zvanot uz Nacionālā veselības dienesta informatīvo tālruni 80001234 (no pirmdienas līdz ceturtdienai: 8.30–17.00; piektdienās: 8.30–15.00.).

NVD informē, ka gadījumos, ja analīžu rezultāti nav pieejami ilgstošāku laika posmu vai arī rodas sarežģījumi ar nosūtījumu uz analīzēm (šādā gadījumā nepieciešams informēt par laboratorijas filiāli, datumu, un nosūtījuma veidu), iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt uz NVD bezmaksas tālruni 80001234 vai rakstīt e-pastu nvd@vmnvd.gov.lv. Visi gadījumi tiks risināti individuāli, uzsver NVD.

Plašāka informācija atrodama arī Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā vai zvanot uz tālruni 67387661 (darba dienās: 8.30–17.00 (pārtraukums no 12.30 līdz 13.00)).

Kā rīkoties, ja tests ir pozitīvs

Informācija tiek sniegta gan par negatīviem testa rezultātiem, gan arī par pozitīviem un grūti interpretējamiem rezultātiem.

Pozitīva un grūti interpretējama rezultāta gadījumā iedzīvotājs un viņa ģimenes ārsts saņems Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) speciālista zvanu, kurš sniegs informāciju par turpmāko rīcību. Grūti interpretējama testa rezultāta gadījumā analīzes nepieciešams nodot atkārtoti un iedzīvotājam jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Kamēr ar jums vēl nav sazinājies speciālists, iespējams, noderēs SPKC sagatavotā informācija – Ko darīt, ja Covid-19 tests ir pozitīvs vai esi kontaktpersona.

Labs saturs
80
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU