SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
10. maijā, 2019
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Personas dati
4
4

Personas datu apstrāde Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā

FOTO: Freepik

2019. gada 25. maijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Datu valsts inspekcija atgādina, ka priekšvēlēšanu laiks nav izņēmums un, aģitējot par konkrētiem politiskiem spēkiem, ir jāievēro personas datu aizsardzības prasības. Šajā skaidrojumā apkopota informācija, kādā veidā var tikt apstrādāti personas dati priekšvēlēšanu laikā, kādi ir iespējamie pārkāpumi un kā rīkoties, lai aizstāvētu savas tiesības, ja tās ir pārkāptas.

īsumā
  • Ja personas dati tiek apstrādāti automātiskiem vai daļēji automātiskiem līdzekļiem, arī priekšvēlēšanu aģitācijas laikā ir jāievēro Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasības.
  • Personas datus apstrādās Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), lai pildītu juridisku pienākumu un uzdevumu sabiedrības interesēs.
  • Personas datus, iespējams, apstrādās politiskās partijas un fondi, datu starpnieki un datu analīzes uzņēmumi, sociālo plašsaziņas līdzekļu platformas/tiešsaistes reklāmas tīkli.

Eiropas Komisijas Eirobarometra pētījums liecina, ka 67% ES interneta lietotāju ir nobažījušies, ka tiešsaistē glabātie personīgie dati varētu tikt izmantoti, lai viņus virzītu uz noteiktiem politiskiem ierakstiem vai publikācijām (piemēram, informāciju, ko lietotāji redz savā ziņu lentē sociālajā portālā), šādā veidā apdraudot brīvu un godīgu konkurenci starp politiskajām partijām.

Tāpēc der zināt, ka vēlēšanas nav izņēmums un, ja personas dati tiek apstrādāti automātiskiem vai daļēji automātiskiem līdzekļiem, arī priekšvēlēšanu aģitācijas laikā ir jāievēro Vispārīgās datu aizsardzības regulas (VDAR) prasības. Tai skaitā jānodrošina personu, kuru dati tiek apstrādāti (datu subjektu), tiesības, kas noteiktas VDAR III nodaļā un plašāk izklāstītas, piemēram, LV portāla skaidrojumā par personas jaunajām tiesībām, kādas ievieš Vispārīgā datu aizsardzības regula.

Piemēram, ja persona, tāpat kā visi pārējie ielas iedzīvotāji, saņems pastkastītē anonīmam adresātam paredzētu kādas politiskās partijas avīzi, šādā gadījumā, visticamāk, nebūs pamata sūdzēties par to, ka neatbilstoši apstrādāti konkrētās personas dati. Savukārt, ja šīs pašas avīzes digitālo eksemplāru persona saņems savā elektroniskajā pasta adresē vārds.uzvārds@darbavieta.lv, tas jau ir pamatots iemesls uzdot jautājumus, piemēram, kur sūtītājs ieguvis personas e-pasta adresi. Vienlaikus jānorāda, ka pats fakts, ka sūtījums saņemts, vēl nenozīmē, ka noteikti noticis personas datu aizsardzības pārkāpums.

Apstrāde priekšvēlēšanu laikā un iespējamie pārkāpumi

Centrālā vēlēšanu komisija. Vispirms jāmin, ka ikviena vēlētāja personas datus apstrādās Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), lai pildītu juridisku pienākumu vai uzdevumu sabiedrības interesēs, tai skaitā, lai pārliecinātos, ka personai ir tiesības vēlēt.

Iespējami pārkāpumi varētu būt saistīti ar CVK rīcībā esošo datu izpaušanu trešajām personām. Piemēram, pārkāpums, kurš gan nerada lielu apdraudējumu personas tiesībām, būtu tas, ka nākamais vēlētājs balsotāju sarakstā redz personu identificējošu informāciju. Pārkāpums, kurš savukārt varētu radīt būtiskas sekas, būtu informācijas sistēmas ievainojamība, kas ļautu trešajām personām iegūt visu reģistrēto vēlētāju sarakstu. Pirmajā gadījumā, ja personai faktisks kaitējums nav nodarīts, pamats sūdzībai ir formāls, savukārt otrajā pats pārkāpuma raksturs rada nopietnus draudus vēlēšanu procesa godīgai norisei.

Politiskās partijas un fondi. Personas datus, iespējams, apstrādās politiskās partijas un fondi. Politiskās partijas un fondi varētu apstrādāt personas datus, lai izstrādātu un īstenotu priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņu. Šīs organizācijas varētu būt līdzatbildīgas par personas datu izmantošanu arī gadījumos, kad tās piesaista datu analīzes uzņēmumus, sociālo plašsaziņas līdzekļu platformas/tiešsaistes reklāmas tīklus u. tml.

Par būtisku pārkāpumu varētu uzskatīt personas datu iegūšanu neatļautiem līdzekļiem. Piemēram, ja partija iegādājas kāda uzņēmuma klientu sarakstu, bet klienti nav informēti, ka viņu datus var izmantot priekšvēlēšanas kampaņas ietvaros. Personalizēta (piemēram, uzrunājot saņēmēju vārdā) priekšvēlēšanas aģitācijas materiāla sūtīšana lielākoties būs atļauta tikai tad, ja saņēmējs tam būs iepriekš piekritis. Vienlaikus pirms savu tiesību realizācijas ir nepieciešams saprast, vai konkrētajā gadījumā patiesi notikusi personas datu apstrāde. Vēlētājam ir iespēja īstenot tiesības saņemt informāciju par savu personas datu apstrādi, to iegūstot no pārziņa, šajā gadījumā politiskās partijas un/vai fonda.

Datu starpnieki un datu analīzes uzņēmumi. Personas datus, iespējams, apstrādās datu starpnieki un datu analīzes uzņēmumi. Gan patstāvīgi, gan, piemēram, politisko partiju uzdevumā ar datu apstrādi var nodarboties dažādas konsultantu firmas, kas var palīdzēt ar priekšvēlēšanu kampaņas plānošanu, kā arī vēlētāju uzvedības paredzēšanu.

Būtiskākie pārkāpumi varētu būt saistīti ar personas datu iegūšanas avotiem. Tāpēc vietā ir jautājums: vai persona, sniedzot piekrišanu savu datu izmantošanai analīzes procesā, ir saņēmusi visu VDAR norādīto informāciju, kāda obligāti jāsniedz datu subjektam?

Sociālo plašsaziņas līdzekļu platformas/tiešsaistes reklāmas tīkli. Personas datus, iespējams, apstrādās sociālo plašsaziņas līdzekļu platformas/tiešsaistes reklāmas tīkli. Šo personas datu apstrādātāju rīcībā var būt apkopots pat ļoti liels personas datu apjoms (cik liels, atkarīgs no konkrētās platformas vai tīkla), līdz ar to arī viedokļu ietekmēšanas mēģinājumi ir īpaši efektīvi.

Lielākajā daļā gadījumu persona nesaņems informāciju par procesiem, kas liks iepazīties ar konkrēta politiska satura paziņojumiem, viedokļiem, ziņām. Vienlaikus personai ir iespēja identificēt galaproduktu, viņam vai viņai adresētu konkrētu paziņojumu. Tāpēc, ja neesat pārliecināts, kāpēc tieši jums paziņots tieši par šo jaunumu, varat apsvērt iespēju realizēt savas datu subjekta tiesības. 

Informācija par datu subjekta tiesībām ir atrodama Datu valsts inspekcijas mājaslapas “www.dvi.gov.lv” sadaļā “Jaunumi” > “Ziņas” > Zini savas tiesības!. 

Kad vērsties pēc palīdzības Datu valsts inspekcijā?

Ja uzskatāt, ka noticis personas datu aizsardzības pārkāpums un ir nodarīts kaitējums, bet atbildīgais par personas datu apstrādi jums nesniedz atbildes, kā arī gadījumos, kad neesat informēti par to, kas, kādā veidā un kādiem nolūkiem apstrādā jūsu personas datus.

Kad Datu valsts inspekcija nevar palīdzēt?

Datu valsts inspekcija nevar palīdzēt, ja datu pārzinis, kas ar jums sazinās un sniedz informāciju, kā to paredz VDAR, nebūs pārkāpis normatīvos aktus.  Piemēram, šāda situācija var izveidoties, ja bezmaksas elektroniskās pastkastītes pakalpojuma izmantošanas noteikumos jau ir norādīta informācija, ka apmaiņā pret “bezmaksas” pakalpojumu klients saņems reklāmas no pakalpojumu sniedzēja. 

Kā vērsties pēc palīdzības?

Datu valsts inspekcija ir izstrādājusi veidlapu paraugus saziņai ar atbildīgo par jūsu personas datu apstrādi, kā arī, lai vērstos Datu valsts inspekcijā, ja ir nepieciešama palīdzība, veidlapu paraugus iespējams lejuplādēt inspekcijas mājaslapā www.dvi.gov.lv sadaļā “Privātpersonām” > Iesnieguma paraugi.

Informatīvais buklets – Personas datu apstrāde Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU