NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
15. oktobrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselības aprūpe
2
2

No pirmdienas tiek pārtraukta plānveida palīdzība slimnīcās

FOTO: Gatis Rozenfelds

Valsts operatīvā medicīniskā komisija ir pieņēmusi lēmumu no pirmdienas, 18. oktobra, pārtraukt plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu slimnīcās. Lēmums izriet no nepieciešamības nodrošināt papildu ārstniecības personāla resursus un pārprofilēt gultasvietas neatliekamo, akūto un Covid-19 pacientu ārstēšanai, informē Veselības ministrija.

Nacionālais veselības dienests 14. oktobrī ziņoja, ka slimnīcās ārstējas jau 954 slimnieki ar vidēji smagu vai smagu Covid-19 slimības gaitu. Pacientu pieplūdums ir biedējoši straujš, turklāt epidemioloģiskās prognozes liecina, ka slimnīcās noslodze Covid-19 pacientu dēļ tikai turpinās pieaugt. Desmit dienu laikā, kopš 4. oktobrī Ministru prezidents sasauca Krīzes vadības padomes sēdi, lai lemtu par turpmāko rīcību, stacionēto Covid-19 pacientu skaits ir pieaudzis par 63%.

Ņemot vērā, ka pacientu skaits arvien pieaugs, ārstniecības personāls ir jānovirza neatliekamās un akūtās palīdzības sniegšanai, pārtraucot atliekamus plānveida stacionāros medicīnas pakalpojumus.

Pirms nedēļas, 7. oktobrī, jau tika izsludināta ārkārtas situācija medicīnā. Ir pārorganizēta un ierobežota plānveida stacionārā palīdzība, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) atbilstoši hospitalizācijas plānam pacientus nogādā tuvākajā slimnīcā, kā arī prioritizē izsaukumus.

Jārēķinās, ka pacienti, kuriem sniegta akūtā palīdzība augstāka līmeņa slimnīcā, tālākai ārstniecībai var tikt nogādāti uz zemāka līmeņa slimnīcu vai novirzīti turpināt ārstēšanos mājās ģimenes ārsta uzraudzībā. Slimnīcas Covid-19 pacientu aprūpē iesaista papildu medicīnas personālu, kas ierastos apstākļos nestrādā ar infekcijas slimību profila pacientiem, kā arī atšķirīgi plāno darba grafiku, lai maksimāli nodrošinātu personāla iesaisti un pieejamību, tā situācijas nopietnību raksturo Veselības ministrija.

Piemēram, no nākamās nedēļas Covid-19 pacientu aprūpi uzsāks Aizkraukles slimnīca. Šim nolūkam tiks pārprofilēta arī Jelgavas slimnīcas bērnu nodaļa. Tas nozīmē, ka nepieciešamības gadījumā bērnu ārstēšana no Jelgavas slimnīcas apkalpes zonas tiks nodrošināta Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgā.


Katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu, ja gaidītais plānveida pakalpojums tiks atlikts. Pacienti savu vietu rindā nezaudēs un saņems pakalpojumu, tiklīdz tas būs iespējams, prioritāri. 

Lai saņemtu precīzu informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, Veselības ministrija aicina sazināties ar Nacionālo veselības dienestu, zvanot uz tālruņa numuru 80001234.

Slimnīcas turpinās sniegt:

  • pakalpojumus, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību, – ķīmijterapiju, bioloģiskos medikamentus, orgānu aizstājējterapiju;
  • staru terapiju;
  • veselības aprūpes pakalpojumu hematoloģijā;
  • metadona un buprenorfīna aizvietojošo terapiju;
  • pacientu veselības aprūpi, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana;
  • invazīvo kardioloģiju;
  • invazīvo radioloģiju;
  • onkoloģiskas, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte;
  • veselības aprūpes pakalpojumus saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu – onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības, traumatoloģija;
  • akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumus personām, kurām šī pakalpojumu atlikšana var radīt invalidizācijas risku vai darbspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos.

Tāpat var tikt turpināta arī plānveida oftalmoloģijas, rehabilitācijas, arodmedicīnas un grūtnieču aprūpe.

Lēmums arī paredz, ka universitātes slimnīca un Liepājas reģionālā slimnīca var turpināt sniegt palīdzību lielākā apjomā, ja tās var nodrošināt visus nepieciešamos resursus neatliekamo, akūto un Covid-19 slimnieku ārstēšanai.

 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU