NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
28. janvārī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Mājoklis
4
4

Sabiedriskajai apspriešanai nodod stingrākas drošuma prasības liftiem

FOTO: Freepik

Ekonomikas ministrija sabiedriskajai apspriešanai nodevusi noteikumu projektu, kas paredz ieviest stingrākas drošuma prasības liftiem, kuri atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem. Pēc bīstamo iekārtu reģistra datiem, Latvijā ir 3734 lifti, kuri kalpojuši ilgāk par ceturtdaļu gadsimta un kuriem būtu jāveic papildu drošuma un riska novēršana.

“Pašreiz liftiem, kas atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem, nav noteiktas skaidras drošuma prasības, kā arī šībrīža normatīvais regulējums neparedz prasības veikt šādiem liftiem padziļinātu pārvērtēšanu, ņemot vērā to lietošanas ilgumu,” secina Ekonomikas ministrija. Lai arī pašreizējās prasības jau nosaka darbības, kas jāveic, lai nodrošinātu liftu drošu lietošanu, nav specifiski definētas drošuma prasības liftiem, kas atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem.

Konstatē neatbilstības

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2017. un 2018. gadā īstenotajā liftu uzraudzības pasākuma laikā konstatēja, ka no pārbaudītajiem 259 liftiem 159 ir konstatētas neatbilstības:

  • 15% liftu nav veiktas tehniskās pārbaudes;
  • 81% no neatbilstošajiem liftiem konstatētas neatbilstības, kas var ietekmēt drošu lifta lietošanu;
  • 47% no pārbaudītajiem liftiem, kuriem bija derīga tehniskā pārbaude, tika konstatētas neatbilstības, kas var ietekmēt drošu lifta lietošanu.

Ņemot vērā PTAC liftu pārbaudēs konstatēto, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar PTAC ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Liftu un vertikālo cēlējplatformu drošības un tehniskās uzraudzības noteikumi”.

Ko paredz noteikumu projekts

Projekts izstrādāts, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem dzīvībai, veselībai un īpašumam nekaitīgu liftu un cēlējplatformu lietošanu un uzturēšanu. “Projektā definētas skaidrākas drošuma prasības liftiem, kas atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem, ar mērķi palielināt drošuma līmeni visai sabiedrībai kopumā, kā arī atvieglot normatīvā regulējuma izpratni un piemērošanu iesaistītajām pusēm,” uzsver ministrija.

Izstrādātais projekts pašreizējā normatīvajā regulējumā paredz šādas izmaiņas:

  • skaidru būtisko drošuma prasību noteikšanu liftiem, kas atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem;
  • liftu, kas atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem, drošuma novērtēšanu un pastāvošo risku novēršanas kārtību;
  • tehnisko pārbaužu veikšanu cēlējplatformām, kas pēc savas darbības ir vienlīdzīgas liftiem;
  • skaidru valdītāju pienākumu drošu liftu un cēlējplatformu lietošanas nodrošināšanu.

Liftiem, kuri atrodas ekspluatācijā ilgāk par 25 gadiem, drošuma novērtēšana un riska novēršana būs vienreizējs pasākums, kuru vajadzēs veikt noteiktā termiņā un apjomā.

Šībrīža normatīvais regulējums skaidri nedefinē, kuras cēlējplatformas uzskatāmas par bīstamajām iekārtām, kā arī nenoteic, ka tām jāveic tehniskā uzraudzība. Līdz ar to šobrīd iesaistītās puses (piemēram, inspicēšanas institūcijas, valdītāji) dažādi interpretē regulējuma normas, tādēļ cēlējplatformu tehniskā uzraudzība netiek veikta pilnā apjomā. Ņemot vērā, ka šādas cēlējplatformas izmanto neaizsargātā sabiedrības daļa (cilvēki ar kustību traucējumiem), projektā tiek skaidri definētas tās cēlējplatformas, kurām inspicēšanas institūcijām jāveic tehniskā uzraudzība.

Prasības bīstamajām iekārtām, to valdītājiem, apkalpojošajam personālam un personām, kuras lieto bīstamās iekārtas, ir noteiktas likumā “Par bīstamo iekārtu tehnisko uzraudzību”. Šo iekārtu uzraudzību veic PTAC, savukārt tehniskās pārbaudes veic inspicēšanas institūcija, kura ir akreditēta nacionālajā akreditācijas institūcijā.

Iedzīvotāji tiek aicināti sniegt savus priekšlikumus Ekonomikas ministrijai līdz 2020. gada 10. februārim, rakstot uz e-pasta adresi: pasts@em.gov.lv.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU