NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
06. septembrī, 2019
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Valsts vērtības
11
11

Minoties pretim zaļākai Latvijai

FOTO: Aiga Dambe, LV portāls

“Lielbritānijā uzņēmumi vairāk rūpējas par to, kā tiek ietekmēta vide, ilgtspējība ir ļoti svarīga un pašsaprotama,” saka Kaspars Pauliņš, kurš Latvijā atgriezies pēc astoņu gadu prombūtnes. Viņš pats sevi raksturo kā cilvēku, kuram patīk dzīvot zaļi, šķirot atkritumus un atbalstīt vides aizsardzības projektus. “No šāda viedokļa raugoties, Latvijai vēl ir kur tiekties, jāmaina domāšana un attieksme. Ne tikai uzņēmējiem, bet arī visai sabiedrībai kopumā.”

īsumā
  • Pēc ierašanās Londonā Kaspars uzreiz dabūja darbu velodarbnīcā, jo viņam bija arī tehniskās zināšanas.
  • Kaspars strādāja ar mērķi reiz dibināt arī savu uzņēmumu.
  • Šefīldā Kaspars vadīja ilgtspējīga transporta attīstības projektu, kuru finansēja vietējā pašvaldība.
  • “Latvijas Zaļajā punktā” Kaspars strādā ar klientiem, kuri ieguvuši atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas.
  • Agrāk Kaspars aizrāvās ar velosacensībām, tagad viņš daudz sporto, lai uzturētu sevi labā fiziskajā formā.

Pēc Talsu Valsts ģimnāzijas absolvēšanas 2001. gadā Kaspars Pauliņš iestājās Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātē. Tā kā no agras bērnības Kaspara aizraušanās bija aktīvs dzīvesveids, it īpaši velobraukšana, paralēli fizikas studijām viņš tirgoja sporta inventāru, arī velosipēdus. Šis darbs Kasparu aizrāva un pamazām kļuva par viņa pastāvīgo nodarbošanos.

Darbs Londonā

Kad Kaspars absolvēja augstskolu, Latviju skāra nopietna ekonomiskā krīze, un viņš pieņēma lēmumu aizbraukt: “Vēlējos atklāt jaunus horizontus, pavērt plašāku apvārsni… Vienmēr jau dzīvē vajag izaicinājumus.”

Kasparam bijušas ļoti labas angļu valodas zināšanas: “Vidusskolas 10. klasē sapratu, ka man vajadzēs angļu valodu, un pārgāju mācīties pie stingrākās skolotājas, uz kuras nodarbībām nekad nevarēja aiziet nesagatavojies un kura pati visu laiku papildināja savas zināšanas Lielbritānijā.”

Paralēli darbam velosipēdu tirdzniecībā Kaspars piedalījās velosacensībās, palīdzēja tās organizēt. Tāpēc arī Lielbritānijā gribējis strādāt velonozarē. Tā kā Kasparam bija labas tehniskās zināšanas, viņš uzreiz dabūjis darbu velodarbnīcā Londonas centrā. “Uzņēmums, kurā strādāju, sniedza veloapkopes pakalpojumus tādām valsts iestādēm kā policija, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, ugunsdzēsēju dienests u. c., kā arī privātajam sektoram – advokātu birojiem un bankām. Kamēr cilvēks strādāja, viņa velosipēds tika apkopts un pārbaudīts,” par darbu Londonā stāsta Kaspars.

Londona – trauksmaina vieta

Kaspars uzskata, ka Londona var būt diezgan trauksmaina vieta, ja fokusējies uz karjeru un naudas pelnīšanu, toties šī pilsēta paver plašas iespējas. Viņš strādājis ar mērķi reiz dibināt arī savu uzņēmumu. “Ja tomēr neatrodi labu darba un brīvā laika līdzsvaru, tad izdedz un saproti, ka nevar ļaut darbam pārņemt visu dzīvi. Tāpēc pieņēmu lēmumu pārcelties no Londonas uz Šefīldu, kas pavēra plašas iespējas kvalitatīvai dzīvei un aktīvai atpūtai,” stāsta Kaspars.

Zināju tikai to, ka man patīk dzīvot zaļi, šķirot atkritumus un atbalstīt vides aizsardzības projektus. Taču gribēju darboties šajā sfērā arī profesionāli. Tas bija labs izaicinājums.

Viņš uzskata sevi par cilvēku, kas labi adaptējas gandrīz jebkurā vidē, pieņem vietējo kultūru, paražas un dzīvesstilu, tāpēc Lielbritānijā iedzīvoties neesot bijis grūti. “Biju pieņēmis vietējo kultūru, tradīcijas, lielākā daļa manu draugu bija vietējie,” Kaspars saka.

Pašvaldības projekts

Arī Šefīldā Kaspars darbojies velonozares jomā – vadījis ilgtspējīga transporta attīstības projektu, kuru finansēja vietējā pašvaldība un kura mērķis bija mudināt cilvēkus vairāk izmantot velotransportu, īpaši, lai mērotu īsas distances.

Kaspars divarpus gadus popularizēja braukšanu ar velosipēdu, organizējot dažādus informatīvus pasākumus. Iedzīvotājiem bez maksas tika nodrošināta velosipēdu noma (arī kopā ar ekipējumu). “Izmantojot projekta nodrošinātos velosipēdus un aprīkojumu, cilvēki pāris mēnešus savās ikdienas gaitās varēja braukāt ar velosipēdu, lai saprastu, vai pedāļu mīšana viņiem ir piemērota un vai viņi gribētu tērēt naudu savam braucamajam. Citādi bieži vien cilvēki nopērk velosipēdu, kas beigās stāv šķūnīti un noput,” spriež Kaspars.

Projekta laikā bija pieejama arī bezmaksas velosipēdu tehniskā pārbaude, nelieli remonti un velobraukšanas mācības, kurās interesenti varēja pilnveidot drošas braukšanas prasmes.

Kāda bija atsaucība? “Ar labi aprīkotu autobusu braucām pa iestādēm, publiskām vietām un sniedzām pakalpojumus. Atsaucība visur bija diezgan liela, projekts bija noderīgs,” atminas Kaspars. “Lielbritānijā valdība apzinās, ka ir svarīgi cilvēkiem palīdzēt mainīt braukšanas paradumus. Veselības stāvokļa dēļ daži cilvēki nevar izmantot velosipēdu – viņiem iznomājām elektriskos riteņus. Tā kā velosipēda iegāde var būt dārgs prieks, projekta dalībniekiem tika sniegts arī finansiāls atbalsts sava velosipēda iegādei.”

Šādi velobraukšanas popularizēšanas pasākumi tiekot veikti daudzviet Lielbritānijā.

Atgriešanās Latvijā

Pērn Kaspars atgriezies Latvijā vairāk emocionālu iemeslu un ģimenes dēļ. “Vairs nesekoju līdzi notikumiem Latvijā, ziņas nelasīju. Man bija grūti iedomāties, ka es varētu braukt atpakaļ un atkal sākt strādāt Latvijā,” saka Kaspars. Tomēr tā notika.

Pagājušā gada janvārī ar jauno darba devēju – akciju sabiedrību “Latvijas Zaļais punkts”, kas sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem un pašvaldībām organizē atkritumu šķirošanu un pārstrādi, – notikusi intervija skaipā. “Startēju sev pilnīgi jaunā sfērā. Zināju tikai to, ka man patīk dzīvot zaļi, šķirot atkritumus un atbalstīt vides aizsardzības projektus. Taču gribēju darboties šajā sfērā arī profesionāli. Tas bija labs izaicinājums. Uzņēmums riskēja un deva man šādu iespēju,” atceras Kaspars.

“Latvijas Zaļajā punktā” Kaspars strādā ar klientiem, kuri ieguvuši atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa – gan par dabai draudzīga iepakojuma nodrošināšanu, gan par videi kaitīgo preču apsaimniekošanu. Tāpat Kaspars šobrīd strādā arī pie mobilo tehnoloģiju un lietotņu ieviešanas tirgū, lai mazinātu dažāda veida atkritumu daudzumu tirdzniecības vietās, kā arī uzlabotu preču derīguma termiņu kontroles procesu.

Vide atvērtāka

Ko cilvēks iegūst, dzīvojot ārzemēs? “Vērtīgu dzīves un profesionālo pieredzi,” uzsver Kaspars. Lielbritānijā bijis daudz vieglāk dibināt jaunus kontaktus, iegūt draugus, sabiedrība esot atvērtāka. Arī biznesa vide ārzemēs esot atvērtāka un pozitīvāka.

“Šis pusotrs gads Latvijā nav bijis viegls, ir nedaudz grūti adaptēties,” vērtē Kaspars. “Protams, nevar salīdzināt, kā bija 2009. gadā un kā ir tagad. Progress ir. Taču jūtu, ka vairākas lietas nav savestas kārtībā. Valsts pārvaldē strādā cilvēki, kas grib tikt sev nepiemērotā amatā. Manuprāt, tas ir bezatbildīgi sabiedrības priekšā. Arī biznesa vide ir cita – brutālāka, nav tik taisnīga un vienlīdzīga. Lielbritānijā uzņēmumi vairāk rūpējas par to, kā viņi ietekmē vidi, ilgtspējība ir ļoti svarīga un pašsaprotama lieta. Tur netiek jautāts – kāpēc tas ir jādara? No šāda viedokļa raugoties, Latvijai ir kur tiekties, jāmaina domāšana, attieksme un jāpaplašina redzesloks. Ne tikai uzņēmējiem, bet arī visai sabiedrībai kopumā.”

Tagad nodarbojas ar velotūrismu

Kaspars agrāk aizrāvies ar velosacensībām, bet tagad viņš daudz sporto, lai uzturētu sevi labā fiziskajā formā. “Agrāk sacensībās piedalījos katru nedēļas nogali, bet tagad braucu ar riteni prieka pēc – sakabinu somas uz velosipēda un aizbraucu nekurienē, kur nav civilizācijas – ir tikai daba un dzīvnieki. Tā pārlādēju baterijas.”

Puisis savulaik ar velosipēdu ir apminies apkārt Skotijas un Velsas krasta līnijai, nedēļas laikā nobraucis 800–900 kilometru. Tā, viņaprāt, ir normāla distance, kas ļauj gan baudīt apkārtni, gan sasniegt mērķi – braukt vairāk un vairāk.

Labs saturs
11
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU