NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
20. augustā, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
7
7

Pāri šai zemei – ceļš. Sastindzis skudru ceļš

FOTO: Paula Čurkste, LETA

Brīvības pieminekļa pakājē Rīgā līdz 29. augustam ir apskatāma lielformāta fotogrāfiju izstāde “Akcija “Baltijas ceļš 1989”. Veltījums akcijas 30. gadadienā”. Izstādē ir iespēja vienkopus aplūkot visu Baltijas valstu nacionālo arhīvu materiālus.

Izstādes atklāšanā, kas notika pirmdien, piedalījās Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Latvijas Nacionālā arhīva vadītāja Māra Sprūdža un fotogrāfs, izstādes dalībnieks Aivars Liepiņš.

“Baltijas ceļā es nestāvēju, bet fotografēju. Es esmu viens no tiem daudzajiem fotogrāfiem un foto žurnālistiem, kam bija jāizšķiras – stāvēt un piedalīties vai akciju iemūžināt. Stāstus atceramies dažādi, taču fotogrāfijas ir tās, kas pievelk pie zemes un atmiņas padara reālas,” stāsta fotogrāfs Aivars Liepiņš, kurš “Baltijas ceļa” notikumus fiksēja no helikoptera. “Cēsu pusē bija nolijis lietus. Starp eglēm un pauguriem cēlās dūmaka kā garaiņi. Līdz pašai pamalei viss kustējās. Tāda nereāla izjūta – zeme it kā dziļi elpoja, kā milzīgs, iesnaudies dzīvnieks. Un pāri šai zemei – ceļš. Sastindzis skudru ceļš. Vēlāk sapratu, kāpēc tik nereāla izjūta. Parasti taču ir otrādi – zeme visapkārt ir nekustīga un uz ceļa – kustība,” tā 23. augustu pirms 30 gadiem atceras fotogrāfs.

Aivara Liepiņa darbi līdzās citu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas fotogrāfu veikumam skatāmi izstādē, ko veidojis Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Lietuvas Centrālo valsts arhīvu, Lietuvas Valsts mūsdienu dokumentu arhīvu un Igaunijas Nacionālo arhīvu.

Dokumenti, kas atspoguļo “Baltijas ceļu” – Baltijas valstīm tik būtisko notikumu, apliecinot apbrīnojamu vienotību un ticību nevardarbīgo akciju spēkam, 2009. gadā iekļauti UNESCO Pasaules atmiņu reģistrā, informē Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pastare.

Vienlaikus ar fotoizstādes atklāšanu Brīvības laukumā “Baltijas ceļam” veltīto svētku nedēļu ievadīja Rīgas Motormuzeja un Latvijas Antīko automobiļu kluba rīkotā seno spēkratu brauciena „Rīga Retro 2019” dalībnieki, kas, godinot “Baltijas ceļu”, izbrauc visu akcijas maršrutu no Tallinas līdz Viļņai. Braucienā piedalās spēkrati no pavisam agrīniem 20. gadsimta 20. gadiem līdz 1980. gadu beigu modeļiem.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU