NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
01. jūnijā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Labklājība
1
1

Bērns – mīlestības vēstnesis

LV portāla infografika; Avots: Centrālā statistikas pārvalde

Šodien, 1. jūnijā, Latvijā svin Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. “Bērns ir mīlestības vēstnesis,” uzsver labklājības ministre Ramona Petraviča, “Latvijas sabiedrībai ir patiesi jāmīl ikviens tās klāt pienācējs – jaundzimušais, veltot viņam vislielāko uzmanību un patiesas rūpes.”

Pētījumi atklāj, ka bērnībā gūtā pieredze būtiski ietekmē bērna tālāko attīstību. Tiek arī norādīts, ka bērnībā izvēlētais attīstības virziens nosaka to, kādu ieguldījumu sabiedrībā vai, tieši otrādi, izmaksas sabiedrībai bērns savā dzīves ceļā radīs, norāda Labklājības ministrija. Tādēļ ir izšķiroši svarīgi, lai valsts ikvienam bērnam radītu augšanai un attīstībai vislabākos apstākļus, aktīvi, krīzes situācijas apsteidzoši, iesaistoties un palīdzot tām ģimenēm, kam šāda palīdzība nepieciešama bērna audzināšanā.

Deklarācijā par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību liela sadaļa ir veltīta demogrāfijas jautājumu risināšanai. Tajā akcentēts, ka Latvija tiks veidota par ģimenēm ar bērniem draudzīgāko valsti un sabiedrību, tostarp īstenojot sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs” izstrādāto visaptverošo ilgtermiņa valsts atbalsta programmu ģimenēm ar bērniem.

Valdība ir apņēmusies turpināt trešā bērna politiku, paplašināt Latvijas Goda ģimenes programmu, pārskatīt ģimenes valsts pabalsta sistēmu, lai pabalsta apmērs būtu atkarīgs nevis no tā, kurš pēc kārtas bērns ir ģimenē, bet no aprūpējamo bērnu skaita, būtiski paaugstinot atbalsta intensitāti, sākot ar diviem bērniem ģimenē.

Mazinot ienākumu nevienlīdzību vecumdienās, plānots noteikt, ka apmaksātajā bērna kopšanas laikā valsts veic sociālās iemaksas vecāku pensiju kapitālā pilnā apmērā no visa bērnu pabalsta, panākot, ka jaunie vecāki tiek sociāli apdrošināti tādā iemaksu līmenī, kā iepriekš strādājot, kā arī līdzsvarojot vecāku nopelnīto pensiju.

Uzziņai

Starptautiskās bērnu aizsardzības dienas aizsākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Kopš 1950. gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu svin 1. jūnijā.

Šogad Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Bērnu tiesību konvencijai apritēs trīsdesmitā gadadiena (kopš tās pieņemšanas Ģenerālajā asamblejā 1989. gada 20. novembrī). Konvencija ir starptautisks cilvēka tiesību dokuments, kurā nostiprinātas tiesības, kuras bērniem ir jānodrošina, lai tie varētu pilnvērtīgi attīstīties.

Eiropas Padomes izglītojošie materiāli par bērnu tiesībām (pieejami latviešu valodā): 

Daudzveidīga pasākumu programma

Starptautiskā bērnu aizsardzības diena 1. jūnijā Rīgā tiek svinēta ar daudzveidīgu pasākumu programmu:

  • festivāls bērniem “Dari pats” Kalnciema kvartālā. Programmā: leļļu teātra izrāde, bērnu folkloras kopas “Tarkšķi” uzstāšanās, bērnu improvizācijas teātra sniegums, kā arī iespēja darboties radošajās darbnīcās;
  • festivāls “Radi un iedvesmojies” Spīķeru kvartālā. Programmā: leļļu teātra izrāde, rotaļprogramma ar lielo pasaku tēlu līdzdarbošanos, dziesmām un dejām, muzikālā izrāde “Mīļdziesmiņas”, kā arī izzinošas, attīstošas, radošas darbnīcas;
  • Bolderājas svētki. Programmā: sporta spēles, bērnu un jauniešu kolektīvu koncerts, radošas darbnīcas, kā arī festivāls-konkurss “Boldsound”.

Pasākumi bērniem un ģimenēm turpināsies arī svētdien, 2. jūnijā. Plašāka programma Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta mājaslapā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU