E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9838
Lasīšanai: 4 minūtes

Parādnieku statusu grūti vērtēt kā priviliģētu

J
jautā:
27. jūnijā, 2016
Marija

Labdien! Bērna tēvs pēc tiesas sprieduma labprātīgi uzturlīdzekļus bērnam maksāja vien pāris mēnešus. Vairākus gadus man tos maksāja UGF, bet nesen saņēmu vēstuli no UGF, ka zudis tiesisks pamats man šos uzturlīdzekļus saņemt, proti, tiesu izpildītāja ir secinājusi, ka parādnieks uz doto brīdi var maksāt pats. Dažus mēnešus katru mēnesi saņēmu no tiesu izpildītāja savu pienākošos summu, bet šomēnes to neesmu saņēmusi. Zinu, ka man ir iespēja atkal sniegt pieteikumu UGF, tomēr vai šādā situācijā parādnieks – bērna tēvs nav nolikts tādā kā privileģētā kārtā? Man šī mēneša summu neviens neatmaksās. Uz doto brīdi sanāk, ka tēvs, kad grib, tad maksā, un, kad negrib, tad atkal man jāiet kārtot šis te UGF pabalsts. Vai tiešām šādā situācijā neko nevar darīt?

A
atbild:
19. jūlijā, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls

Uz šo situāciju var raudzīties arī citādi – uzturlīdzekļu parādnieka ienākumus un mantisko stāvokli pastāvīgi kontrolē zvērināts tiesu izpildītājs. Ja parādniekam par pienākumu uzturēt savu bērnu pievilcīgāka šķiet perspektīva visu dzīvi bēguļot no parādu piedzinējiem, viņam jāizvairās no oficiālu ienākumu saņemšanas, kas nozīmē arī to, ka persona netiek apdrošināta slimības gadījumam un vecumdienās pensija būs vēl mazāka nekā citiem, bet palīdzību no bērniem viņam nebūs tiesību prasīt. Parādniekam nekas nevar piederēt, jo īpašumu atsavinās. Tātad, pat ja parādniekam faktiski, bet ne juridiski pieder, piemēram, automašīna, viņš ir atkarīgs no citu personu labvēlības, lai varētu auto iegādāties, pārdot. Uzturlīdzekļu parāds tiks piedzīts arī gadījumā, ja radīsies iespēja saņemt mantojumu. Parādniekam nav iespēju saņemt kredītu bankā, lai veiktu lielāku pirkumu vai uzsāktu uzņēmējdarbību. Domājams, vismaz daļā sabiedrības šāds dzīvesveids un perspektīva tiek vērtēta kā nožēlojama un agrāk vai vēlāk parādniekam radīs jūtamas nepatīkamas sekas.

Ja uzskatāt, ka bērna tēvs ir pelnījis bargāku sodu, par izvairīšanos no bērnu uzturēšanas ir paredzēta kriminālatbildība. Krimināllikuma 170. pants nosaka, ka par ļaunprātīgu izvairīšanos apgādāt un dot uzturu saviem bērniem, ja tāds pienākums uzlikts ar tiesas spriedumu vai tiesneša lēmumu, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Rakstisku iesniegumu ar lūgumu uzsākt izmeklēšanu par iespējamu izvairīšanos no uzturlīdzekļu maksāšanas var iesniegt klātienē jebkurā policijas iecirknī; portālā www.latvija.lv sadaļā "Iesniegums iestādei"; elektroniski ar drošu elektronisko parakstu, sūtot uz elektroniskā pasta adresi kanc@vp.gov.lv; pa pastu uz kādu no policijas struktūrvienībām (informācija par policijas struktūrvienībām pieejama portālā www.vp.gov.lv sadaļā "Kontakti"). Iesniegumā jānorāda detalizēta informācija par notikumu, kādā veidā aizskartas tiesības, citu informāciju, kas var būt noderīga iespējamā nozieguma vai pārkāpuma atklāšanai, kā arī savus personas datus un adresi un kontakttālruni.

Kopumā jāpiekrīt, ka uzturlīdzekļu piedziņas process, ievērojot pašreizējo normatīvo regulējumu, ir piedzinējam sarežģīts, ilgs un ne visos gadījumos sekmīgs, tomēr pastāv iespēja saņemt valsts garantētos uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 150 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU