Ienākumi ietekmē GMI pabalstu

J
jautā:
16. februārī, 2012
aivars ozolins

Ja es piedalos pagaidu sabiedrisko darbu veikšanā, vai tad es varu arī vienlaicīgi saņemt GMI pabalstu?

A
atbild:
20. februārī, 2012
Lolita Lūse
LV portāls

Labklājības ministrijas Sociālo  pakalpojumu  un  sociālās palīdzības departamenta Sociālās
palīdzības  un  sistēmas  monitoringa  nodaļas  vadītāja Anda Masejeva skaidro: ja  jautājumā minētie  "pagaidu sabiedriskie  darbi" ir algotie pagaidu sabiedriskie  darbi  uz noteiktu laiku (vairākiem mēnešiem)  ar  darba  samaksu  un ar  nodokļu iemaksām, tad saņemtā darba samaksa tiek  ieskaitīta  ģimenes  ienākumos  un  attiecīgi samazinās arī aprēķinātais  GMI pabalsta  lielums.”

Algoti pagaidu sabiedriskie darbi ir aktīvais nodarbinātības pasākums bezdarbniekiem darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai, veicot sociāla labuma darbus. Algotos pagaidu darbus īsteno pašvaldībās, biedrībās vai nodibinājumos bez nolūka gūt peļņu.

Ministru kabineta Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu nosaka ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni, kuru nepārsniedzot ģimene, kas sastāv no laulātajiem, personām, kurām ir kopēji izdevumi par uzturu un kuras mitinās vienā mājoklī, vai atsevišķi dzīvojoša persona tiek atzīta par trūcīgu, kā arī kārtību, kādā novērtējami ģimenes (personas) ienākumi un materiālais stāvoklis.

Noteikumos teikts, ka par ienākumiem šo noteikumu izpratnē nav uzskatāmi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 5.pantā minētie ienākumi, kā arī pašvaldības iepriekš izmaksātie sociālās palīdzības pabalsti un sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kā arī naudas līdzekļi, kas iegūti no labdarības fondiem, studējošā kredīts un sociālo kampaņu rezultātā gūtais materiālais labums.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 5.pantā ir teikts, ka par ienākumiem neuzskata:
• piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu,
• bērna invalīda kopšanas pabalstu,
• pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama kopšana,
• pabalstu par asistenta izmantošanu,
• pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai invalīdam, kuram ir apgrūtināta pārvietošanās, pabalstu ar celiakiju slimam bērnam,
• pabalstus bērna piedzimšanas un personas nāves gadījumā, kā arī šajā likumā noteiktos pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus.

Ienākumi no algotajiem pagaidu sabiedriskajiem darbiem šajā sarakstā nav iekļauti. Tas nozīmē, ka šie ienākumi likuma izpratnē ir uzskatāmi par ienākumiem un var ietekmēt GMI pabalsta saņemšanu.

Tomēr precīzāko atbildi par to, kāda situācija izveidojas konkrētajā gadījumā, Jums var sniegt pašvaldības sociālais dienests.

Papildu informāciju varat skatīt šajā LV portāla sagatavotajā skaidrojumā: