TĒMA: Nodokļi

Attaisnotos izdevumus var deklarēt par ģimeni

J
jautā:
27. janvārī, 2012
Liene Strazdiņa

No pagājušā gada aprīļa atrodos bērna kopšanas atvaļinājumā, un vīrs ir paņēmis mani savā apgādībā (nezinu, kā pareizi tas saucās). Katru gadu pirms tam sniedzu VID deklarāciju par attaisnotajiem izdevumiem. Kā ir šogad? Vai varu tādu sniegt arī par pagājušo gadu? Jo man ir sakrājušies lieli izdevumi par ārstniecības izdevumiem..

A
atbild:
02. februārī, 2012
Lidija Dārziņa
LV portāls

 Gada ienākumu deklarāciju par pagājušo gadu pati varat iesniegt arī šogad, ja pagājušajā gadā strādājāt algotu darbu un maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Attaisnoto izdevumu summa nav mainījusies – tā ir 150 latu (par ārstniecības izdevumiem un izglītības izdevumiem kopā). Ja ir bijuši tikai ārstniecības izdevumi, tad attaisnoto izdevumu normā (150 Ls) varat iekļaut tikai tos.

Taču ir nosacījums, ka atmaksājamā summa nedrīkst pārsniegt taksācijas gadā samaksāto nodokļa summu. Ja izglītības un ārstniecisko izdevumu taksācijas gada kopsumma pārsniedz Ls 150, maksātājs izdevumu pārsnieguma daļu var attiecināt uz nākamo piecu taksācijas gadu apliekamo ienākumu hronoloģiskā secībā. Izņēmums ir izdevumi par plānveida operācijām un zobārstniecības pakalpojumiem, tos visus var iekļaut deklarējamā gada attaisnoto izdevumu summā (arī ar nosacījumu, ka ir atbilstoša samaksātā nodokļa summa), taču nevar pārnest uz nākamajiem gadiem.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs var samazināt savu apliekamo ienākumu par saviem, kā arī par savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Tātad sievas izdevumus par ārstnieciskajiem pakalpojumiem, lai saņemto pārmaksāto nodokli, var deklarēt vīrs, ja viņš ir maksājis iedzīvotāju ienākuma nodokli. Attaisnoto izdevumu norma katram ģimenes loceklim ir 150 latu. Par saviem un katra ģimenes locekļa attaisnotajiem izdevumiem aizpilda atsevišķu D4 pielikumu.

Katrā ziņā būtu ieteicams konsultēties Valsts ieņēmumu dienestā, jo, iespējams, ka nav piemērots arī visa gada neapliekamais minimums.

Sākot ar 2012.gadu, iedzīvotāju gada ienākumu deklarācija ar tai pievienotajiem dokumentiem iesniedzama Valsts ieņēmumu dienestam no 1.marta (nevis no 1.janvāra, kā bija iepriekš).

Valsts ieņēmumu dienesta informācijā „Par grozījumiem Ministru kabineta 2009.gada 17.februāra noteikumos Nr.149 "Noteikumi par iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju un tās aizpildīšanas kārtību"” paskaidrota kārtība, kādā Valsts ieņēmumu dienests nodokļa maksātājam sniedz deklarācijas par 2011.gadu aizpildīšanai nepieciešamo informāciju:

1. Valsts ieņēmumu dienests nodrošina, ka nodokļa maksātajam, sagatavojot deklarāciju par 2011.gadu, ir pieejama šāda informatīva rakstura informācija, ko Valsts ieņēmumu dienests saņem no ienākuma izmaksātāju iesniegtajiem paziņojumiem par fiziskajai personai izmaksātajām summām, privātajiem pensiju fondiem un apdrošināšanas sabiedrībām:
1.1. dati par ienākuma izmaksātāju un ienākuma saņēmēju;
1.2. ienākuma veids;
1.3. ienākuma gūšanas periods un izmaksas datums;
1.4. bruto ieņēmumi;
1.5. neapliekamie ienākumi;
1.6. darba devēja piemērotais neapliekamais minimums, atvieglojumi un attaisnotie izdevumi;
1.7. ienākums, no kura aprēķināts nodoklis;
1.8. ieturētais nodoklis;
1.9. veiktās iemaksas privātajos pensiju fondos;
1.10. veiktie apdrošināšanas prēmiju maksājumi.

2. Ja nodokļa maksātājs deklarāciju sagatavo un iesniedz, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, iepriekš minētā informācija nodokļa maksātājam ir pieejama elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

3. Nodokļa maksātājs, kurš deklarāciju aizpilda papīra formā, var saņemt minēto informāciju, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā pieprasījumu. Valsts ieņēmumu dienests nodrošina, ka nodokļa maksātājs minēto informāciju var saņemt mēneša laikā pēc pieprasījuma iesniegšanas, bet ne ātrāk kā 1.martā.

Attiecīgie normatīvie dokumenti: