Īres maksas celšana

J
jautā:
23. jūlijā, 2010
Zuze K Kreslina-Sila

Labdien! Man pieder māja Rīgā, un es esmu t.s. denacionalizētas mājas īpašniece. Mantoju trīs īrniekus no "viņiem laikiem", tagad vēlos viņiem celt īri. Māja arī radikāli uzlabota. To īres maiņu varot it kā paziņot „Latvijas Vēstnesī”. Kā man to izdarīt? Dzīvoju Vācijā, esmu Rīgā nedēļu, no 30.jūlija sākot. Kā es saprotu, mans pārvaldnieks to nevar izdarīt. Ko man jādara? Pasi, mājas dokumentus, vēl ko? Ar cieņu, Zuze K Kreslina-Sila

A
atbild:
23. jūlijā, 2010

Ārējie normatīvie akti nenosaka, ka šāda situācija risināma ar oficiālu paziņojumu laikraksā „Latvijas Vēstnesis” (skat. likumu „Par dzīvojamo telpu īri”). Situācijas, kad mājas īpašnieks vai pārvaldnieks (uz pilnvaras pamata) iesniedz publicēšanai paziņojumu „Latvijas Vēstnesī”, parasti saistīta ar to, ka nav zināma īrnieka / bijušā īrnieka deklarētā dzīvesvieta, uz kuru nosūtīt ierakstītu vēstuli, piemēram:

„Izīrētājs pirms prasības celšanas tiesā vismaz mēnesi iepriekš rakstveidā brīdina īrnieku par dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanu. Gadījumos, kad izīrētājam nav zināma īrnieka atrašanās vieta, prasību tiesā var celt, ja mēnesi iepriekš laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" ir publicēts brīdinājums.”

Minētā situācija risināma atbilstoši tiesiskajam regulējam. Ar likuma „Par dzīvojamo telpu īri” aktuālo redakciju var iepazīties šeit.

13. pants. Dzīvojamās telpas īres līguma grozīšanas noteikumi
Dzīvojamās telpas īres līguma nosacījumus var grozīt, īrniekam un izīrētājam rakstveidā vienojoties.

Ja dzīvojamās telpas īres līgumā ir paredzēta iespēja līguma darbības laikā paaugstināt dzīvojamās telpas īres maksu, izīrētājs vismaz sešus mēnešus iepriekš rakstveidā brīdina īrnieku par tās paaugstināšanu, ja vien īres līgumā nav noteikts citādi. Brīdinājumā norādāms īres maksas paaugstināšanas iemesls un finansiālais pamatojums.

Strīdus, kas rodas sakarā ar dzīvojamās telpas īres līguma grozīšanu, izšķir tiesa.

(05.07.2001. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 01.01.2002.)

Tā kā nams atrodas Rīgā, iespējams, noderīgi iepazīties arī ar Rīgas domes saistošajiem noteikumiem Nr. 80 "Par reģistrācijas un palīdzības sniegšanas kārtību dzīvokļa jautājumu risināšanā" ("LV", 113 (4305), 20.07.2010.) [stājas spēkā 21.07.2010.], kuros atrunāta pašvaldības palīdzība denacionalizēto namu īrniekiem.

Gadījumā, ja nepieciešams ievietot paziņojumu oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis” to var izdarīt arī pilnvarotā persona (uz pilnvaras pamata).

Savukārt visu par paziņojuma izvietošanu oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis” var noskaidrot, sazinoties ar Klientu centru (Bruņinieku 53, Rīgā)
E-pasts: slud@lv.lv
T: 67898741, 67898738