Kad nostiprinājuma lūgumam pievienojams zemes robežu plāns

J
jautā:
21. decembrī, 2015
Aivars

Tiesas spriedums: "Dzēst 2 ha zemes platības, citu nosacījumu nolēmumā nav. Zemes grāmatas tiesnese jau iesniegtam tiesas spriedumam un nostiprinājuma lūgumam tiesību pārgrozīšanai vai dzēšanai (tāda ir šī veidlapas forma), man vajag tikai dzēst, neko man nevajag pārgrozīt, prasa pievienot pierobežnieka zemes plānus, kāds tas būs pēc dzēšanas. Tas maksā ap 800-1000 eiro un pierobežniekam ir tiesības neatļaut man mērīt viņā īpašumā. Vai tiesneses prasības nav pārmērīgas un neloģiskas? Vēl viņa saka, ka tas atbilst ZG 61.pantam, tur gan absolūti nekas par zemes plānu un tamlīdzīgi, netiek minēts. Vēl, protams, kancelejas nodeva pievienojama. Lūgums palīdzēt. Vai ZG tiesneses rīcība ir korekta? Vai pietiek ar minētajiem dokumentiem?

A
atbild:
04. februārī, 2016
Rīgas rajona tiesas Zemesgrāmatu nodaļa
Ināra Zariņa, nodaļas priekšniece

Saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 62.pantu nostiprinājuma lūgumam pievienojams noteiktā kārtībā izgatavots un Kadastra informācijas sistēmā reģistrēts zemes robežu plāns šādos gadījumos:

1) atklājot zemesgrāmatā nodalījumu nekustamam īpašumam, kas agrāk nemaz nav bijis ierakstīts zemesgrāmatā vai kam nodalījumi iznīcināti vai gājuši zudumā;

2) sadalot nekustamu īpašumu, kuram atklāts atsevišķs nodalījums, vairākos patstāvīgos nekustamos īpašumos (36.p.);

3) atdalot no nekustama īpašuma daļu, lai pievienotu to citam īpašumam (36.p.);

4) savienojot vairākus vienam īpašniekam piederošus nekustamus īpašumus (37.p.);

5) nostiprinot lietu tiesības uz nekustama īpašuma neatdalītu reālu daļu (34.p. 2.pk.).

Plāni arī pievienojami:

1) sadalot lauku nekustamu īpašumu par to daļu, kas patur agrāko nodalījumu, ja lietā jau atrodas visa sadalāmā īpašuma plāns;

2) par nekustamu īpašumu, kuram pievieno cita īpašuma daļu, ja lietā jau ir šā nekustamā īpašuma plāns;

3) par savienojamiem lauku nekustamiem īpašumiem, ja katra savienojamā īpašuma plāns jau ir zemesgrāmatu nodaļā; ja nodaļai ir dažu savienojamo īpašumu plāni, tad jāiesniedz tikai iztrūkstošie īpašumu plāni;

4) citos likumos paredzētos gadījumos.

No minētās likuma normas izriet, ka, gan ierakstot zemi pirmo reizi zemesgrāmatā, gan grozot zemes sastāvu, ir pievienojams zemes robežu plāns par tās sastāvu pēc izmaiņām.

Kopš 2015.gada 1.janvāra zemesgrāmatu nodaļa nepieciešamos zemes robežu plānus no Kadastra reģistra iegūst un pievieno iesniegtajam nostiprinājuma lūgumam un nekustamā īpašuma lietai pati, ja vien šāds plāns ir izgatavots un Valsts zemes dienesta Kadastra reģistrā reģistrēts.