Uz mantojumu var pretendēt abi mirušās personas brāļa bērni

J
jautā:
17. novembrī, 2015
Selma

Labdien! Jautājums par mantojumu. Uz mirušā tēva (kuram sievas nebija un vecāki miruši) mantojumu pieteicās viens no viņa abiem pilngadīgajiem bērniem, otrs atteicās. Pēc kāda laika nomira arī tēva māsa, kurai ne vīra, ne bērnu nebija, līdz ar to par mantiniekiem var būt viņas dzīvā māsa un mirušā brāļa abi bērni. Vai arī uz savu mantojuma daļu var pretendēt tikai viens no bērniem, tas, kurš oficiāli pieteicās uz tēva mantojumu un nokārtoja to?

A
atbild:
02. decembrī, 2015
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Minētajā gadījumā uz mantojumu var pretendēt abi mirušās personas brāļa bērni.

Mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras, kuras noteiktas Civillikuma 404.pantā:

1) pirmā šķirā manto, bez pakāpju tuvuma izšķirības, visi tie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem, no vienas puses, un mantojuma atstājēju, no otras puses, nav citu lejupējo, kam būtu tiesība mantot;

2) otrā šķirā manto mantojuma atstājēja pēc pakāpes tuvākie augšupējie, kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni;

3) trešā šķirā manto mantojuma atstājēja pusbrāļi un pusmāsas un pirms viņa mirušo pusbrāļu un pusmāsu bērni;

4) ceturtā šķirā manto pārējie pēc pakāpes tuvākie sāņu radinieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās.

Plašāks skaidrojums rakstā „Mantojuma pieņemšanas veidi: likumiskā mantošana”.