TĒMA: Nodokļi

Par pārskaitījumu kontā un nodokļiem

J
jautā:
12. martā, 2015
Jana

Ja Krievijas pilsonis, kurš dzīvo Latvijā, saņem naudu no radinieka, kurš strādā ārzemēs, Lielbritānijā, tad viņam vajag deklarēt šo naudu? Vai vajag maksāt kaut kādu nodokli no šīs summas?

A
atbild:
26. martā, 2015
Lidija Dārziņa
LV portāls

No privātā kārtā saņemta pārskaitījuma kontā nodokļi nav jāmaksā. No kādiem ienākumiem (algas, saimnieciskās darbības u.c.) nodoklis jāmaksā, uzskaitīts likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Taču kredītiestādēm ir jāievēro tiesību aktos noteiktās prasības par summām, par kurām ir jāsniedz ziņas par neparastiem vai aizdomīgiem darījumiem klientu.

Gada ienākumu deklarācija obligāti ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:

  • veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības);
  • guvuši ienākumus ārvalstīs (tai skaitā personas (jūrnieki), kuras bijušas nodarbinātas uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa);
  • guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2014.gadā pārsniedza 4000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas);
  • guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no kapitāla, ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas) un no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā;
  • guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis.

Pilsonības fakts nav noteicošais nodokļu rezidences statusa noteikšanai. Arī citu valstu pilsoņi nodokļu piemērošanas nolūkos var tikt uzskatīti par Latvijas rezidentiem.

Turklāt, ja ārvalstnieks kļūst par Latvijas rezidentu, viņam var būt pienākums iesniegt mantiskā stāvokļa deklarāciju. Informāciju ārvalstniekiem, kas par Latvijas rezidentiem kļuvuši 2014.gadā, varat izlasīt VID mājaslapā.