TĒMA: Nodokļi

MUN ietver šī nodokļa likumā noteiktus nodokļus, ir jāmaksā arī citi

J
jautā:
23. janvārī, 2014
Santa Kļaviņa

Esmu nolēmusi dibināt SIA mikrouzņēmumu, kas ir PVN maksātājs. Uzņēmums darbosies pakalpojumu sniegšanā, kas ir saistīts ar mežizstrādi. Būs 5 darbinieki 1. Vai SIA īpašnieks pats var vest uzņēmuma grāmatvedību? 2. Kādi nodokļi SIA būs jāmaksā? Saprotu, ka 9% ceturksnī no SIA apgrozījuma. Bet kādi vēl nodokļi, nodevas būs šai SIA jāmaksā?

A
atbild:
27. janvārī, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Mikrouzņēmumiem jāpiemēro grāmatvedības kārtošanu reglamentējošie normatīvie akti, kas nosaka konkrētas grāmatvedības kārtošanas prasības atkarībā no mikrouzņēmuma juridiskās formas. Likums „Par grāmatvedību”, Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” un Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr.584 „Kases operāciju uzskaites noteikumi” attiecas uz visiem mikrouzņēmumiem. Mikrouzņēmumi – SIA – ievēro Gada pārskatu likumā noteiktās prasības.

Kapitālsabiedrībā SIA grāmatvedību var kārtot tās vienīgais īpašnieks – vienīgais valdes loceklis.

Mikrouzņēmumu nodoklis (9%) kā vienots nodokļa maksājums ietver:

  • nodokļus un nodevu par darbiniekiem:
  • valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas,
  • iedzīvotāju ienākuma nodokli,
  • uzņēmējdarbības riska valsts nodevu;
  • nodokli no saimnieciskās darbības ieņēmumiem (uzņēmumu ienākuma nodokli, ja mikrouzņēmums atbilst uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja pazīmēm, vai mikrouzņēmuma īpašnieka iedzīvotāju ienākuma nodokli par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumu daļu).

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs aprēķina un maksā mikrouzņēmumu nodokli, nevis atsevišķi aprēķina un maksā budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, riska nodevu, obligātās sociālās iemaksas. Atkarībā no uzņēmējdarbības rakstura ir jāmaksā pārējie nodokļi (PVN, akcīzes, dabas resursu u.c.).

Valsts ieņēmumu dienests rīko nodokļu maksātājiem bezmaksas seminārus. To vieta un laiks atrodama VID mājaslapā.