TĒMA: Politika

Varas struktūra Padomju Savienībā

J
jautā:
17. janvārī, 2011
Alise Jurkšta

Kas atbildēja par visu Padomju Savienību (konkrēta persona)?

A
atbild:
18. janvārī, 2011

Atbildību par Padomju Savienības iekšējo un ārējo politiku un to īstenošanu kopumā nes PSRS Komunistiskā partija, kurai laika posmā no 1922. gada līdz 1991. gadam bija neierobežots varas monopols un kura īstenoja savu diktatūru Padomju Savienībā visā tās pastāvēšanas laikā.

Faktiskā vara PSRS koncentrējās kompartijas Centrālās Komitejas, tās Politbiroja un ģenerālsekretāra rokās. No 1922. gada līdz 1953. gadam šo amatu ieņēma Josifs Staļins un Padomju Savienībā pastāvēja absolūta kompartijas Centālkomitejas ģenerālsekretāra diktatūra. Turpmākajos gados nozīmīgu lēmumu pieņemšanā PSRS palielinājās partijas vadošo biedru, Politbiroja locekļu loma.

Lai gan politiski nozīmīgus lēmumus Padomju Savienībā pieņēma šaurā Komunistiskās partijas līderu lokā, atbildība par režīma kļūdām un neveiksmēm lielā mērā gulstas arī uz ierindas izpildītāju pleciem, no kuru „revolucionārās sirdsapziņas”, personiskajām simpātijām vai antipātijām un profesionalitātes bija atkarīga valsts politikas īstenošana praksē.

Pašlaik Latvijā un arī citās postpadomju valstīs arvien biežāk tiek aktualizēts jautājums par kolaborāciju jeb sadarbību ar padomju režīmu. Tādējādi atbildības loks par tā nodarījumiem paplašinās un paredzams, ka tas skars plašu personu loku, kas, būdami dažādos amatos, atbalstījuši un īstenojuši padomju varu vai citādi tai izrādījuši savu lojalitāti.

Redakcijas piebilde. LV.LV ir tiesību aktu skaidrojumu portāls. Turpmāk aicinām uzdot jautājumus, kas skar šo jomu.