Pensionāriem nav tiesību uz bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
02. decembrī, 2013
Angelina Pismennaja

Esmu pensionāre, saņemu vecuma pensiju, strādāju. Ja darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas atbilstoši darba līguma nosacījumiem, vai man ir tiesības uz bezdarbnieka statusu un bezdarbnieka pabalsta saņemšanu līdzās saņemamajai pensijai?

A
atbild:
04. decembrī, 2013
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz bezdarbnieka statusu ir personai, kura nav sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurai valsts vecuma pensija nav piešķirta (tai skaitā priekšlaicīgi). To nosaka Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likums.

Attiecīgi – nav arī tiesību uz bezdarbnieka pabalstu.

Likums „Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz šādus sociālās apdrošināšanas veidus:

1) valsts pensiju apdrošināšana;
2) sociālā apdrošināšana bezdarba gadījumam;
3) sociālā apdrošināšana pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām;
4) invaliditātes apdrošināšana;
5) maternitātes un slimības apdrošināšana;
6) vecāku apdrošināšana.

Darba ņēmēji, kuri sasnieguši vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuriem ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), ir pakļauti pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un darba negadījumu apdrošināšanai.

Tātad strādājošie vecuma pensijas saņēmēji nav apdrošināti pret bezdarbu un tāpēc arī maksā mazāku sociālo nodokli (valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas).