E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32762
Lasīšanai: 3 minūtes

Sociālo palīdzību piešķir mājsaimniecībām, kuras saviem spēkiem nespēj nodrošināt pamatvajadzības

J
jautā:
23. maijā, 2024
Irina

Labdien! Manai ģimenei piešķirts trūcīgās mājsaimniecības statuss. Nepilngadīgā meita ir sportiste. Pirms braukšanas uz sacensībām viņai kontā no sporta skolas un Latvijas Sporta federācijas ienāk dienas nauda, kā arī nauda ēdināšanai. Sociālais dienests šo naudu uzskata par ģimenes ienākumiem. Nauda paredzēta tieši bērna konkrētajiem izdevumiem. Vai ir korekti šo naudu pieskaitīt pie ģimenes ienākumiem? Paldies. 

A
atbild:
29. maijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašvaldības sociālais dienests pirms lēmuma par trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa vai sociālās palīdzības pabalsta piešķiršanas mājsaimniecībai vai atsevišķai personai mājsaimniecībā izvērtē mājsaimniecības kopējos materiālos resursus. 

Sociālās palīdzības saņemšanas procesā bērns ir palīdzības saņēmējs, un viņa materiālais stāvoklis tiek vērtēts atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktajiem nosacījumiem līdzvērtīgi citiem mājsaimniecības locekļiem. Sociālais dienests var nevērtēt ieskaitījumus kontā tikai tad, ja pārskaitījums ir paredzēts konkrētām mērķim, ja to apliecina izdevumus apliecinoši dokumenti. Atbilstoši likuma 36.panta pirmās daļas 1. punktā noteiktajam par ienākumiem netiek uzskatīts citas personas sniegtais materiālais atbalsts ārstniecības izdevumu, izglītības izdevumu un mājokļa kredīta maksājuma veikšanai, skaidrots Labklājības ministrijas Vadlīnijās sociālās palīdzības piešķiršanai. 

Vadlīnijām ir ieteikuma raksturs, jo tiesību normas katrā situācijā interpretē to piemērotājs, konkrētajā gadījumā – pašvaldības sociālais dienests.  

Sociālās palīdzības mērķis ir sniegt materiālu atbalstu mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem, lai nodrošinātu ienākumus garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņa līmenī un segtu ar mājokļa lietošanu saistītos izdevumus, kā arī apmaksāt atsevišķus izdevumus  un atbalstīt krīzes situācijās. Sociālā palīdzība tiek piešķirta personām, kuras saviem spēkiem nespēj nodrošināt sevi vai pārvarēt īpašas dzīves grūtības un kuras ne no viena cita nesaņem pietiekamu palīdzību.  

Ja tiek atteikta trūcīgā vai maznodrošinātā statusa piešķiršana vai samazināti pamata sociālās palīdzības pabalsti, tad sociālajam dienestam rakstveidā jāinformē persona par atteikuma iemesliem, kā arī lēmuma pārsūdzēšanas termiņiem un kārtību. 

Pašvaldības sociālā dienesta lēmumu par atbilstību vai neatbilstību trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusam un piešķirto vai atteikto sociālo palīdzību varat apstrīdēt pašvaldības domē. Pašvaldības domes pieņemto lēmumu var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 69 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas