TĒMA: Ģimene

Ja uzturlīdzekļus nemaksā labprātīgi

J
jautā:
01. novembrī, 2013
Ieva Ivanova

Gribētu saņemt oficiāli alimentus, bet uz rokas ir tikai lēmums, kur bērna tēvs apņemas maksāt labprātīgi. Ko viņš, protams, nedara. Gribētu zināt, vai man atkal būs jātiesājas, vai der arī šis tiesas lēmums, lai nokārtotu visu oficiāli.

A
atbild:
05. novembrī, 2013

Ja tiesa jau ir pieņēmusi nolēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu un persona nevēlas palielināt jau piedzīto uzturlīdzekļu apmēru, un nolēmums ir stājies likumīgā spēkā, vērsties tiesā ar jaunu prasību par uzturlīdzekļu piedziņu nav nepieciešams

Ja, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, uzturlīdzekļi ik mēnesi netiek labprātīgi maksāti, tad personai, kurai par labu tie piedzīti, jāvēršas tiesā ar lūgumu izsniegt izpildu rakstu, kas jāiesniedz tiesu izpildītājam viņa amata vietā pēc parādnieka dzīvesvietas, mantas atrašanās vietas vai darbavietas, lūdzot piemērot visus Civilprocesa likuma 557.panta 1., 2. un 3.punktā norādītos piespiedu izpildes līdzekļus uzturlīdzekļu piedziņai no parādnieka (informāciju par tiesu izpildītāju amata vietām var iegūt www.lzti.lv vai tiesā, kura izsniegs izpildu rakstu).

Ja tiesu izpildītājs konstatēs, ka uzturlīdzekļu piedziņa no parādnieka nav iespējama vai iespējama tādā apmērā, kas ir mazāks par uzturlīdzekļu apmēru, kas tiek izmaksāts no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (šobrīd katram bērnam no piedzimšanas līdz 7 gadiem Ls 35 mēnesī un katram bērnam no 7 līdz 18 gadiem Ls 40 mēnesī), tiesu izpildītājs izsniegs attiecīgu izziņu par uzturlīdzekļu piedziņas neiespējamību vai daļēju piedziņu iesniegšanai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai (izziņa derīga iesniegšanai fonda administrācijā mēnesi pēc tās izsniegšanas).

Lai saņemtu uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, personai atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 5.maija noteikumu Nr.408 „Noteikumi par iesnieguma paraugu uzturlīdzekļu izmaksai un iesniegumam pievienojamajiem dokumentiem” 2.punktam fonda administrācijai ir jāiesniedz noteiktas formas iesniegums par uzturlīdzekļu izmaksu un šādi dokumenti

1) tiesas nolēmuma noraksts par uzturlīdzekļu piedziņu;

2) tiesu izpildītāja izziņa par to, ka uzturlīdzekļu piedziņa no parādnieka nav iespējama vai parādnieks tiesas nolēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu pilda, bet nenodrošina no uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru, atbilstoši Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma pārejas noteikumu 7.punktam;

3) pilnvarojumu apliecinošs dokuments, ja iesniedzējs iesniegumu iesniedz ar pilnvarotas personas starpniecību.