E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30275
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Ja otrs kopīpašnieks neuztur īpašumu

J
jautā:
22. augustā, 2023
Andris

Labdien! Otrs dzīvojamās mājas un zemesgabala kopīpašnieks vairāk nekā gadu nepiedalās īpašuma uzturēšanā un apsaimniekošanā, tikai nomaksā nekustamā īpašuma nodokli par savu daļu un komunālos maksājumus. Uz maniem pleciem ir teritorijas uzkopšana, koplietošanas telpu sanitārā uzkopšana, sīkie remontdarbi un viss pārējais, ko parasti uztic namu apsaimniekotājam. Vai ir kādas likumīgas iespējas, kā piedzīt no otra kopīpašnieka naudu, kas iztērēta par darbu un materiāliem viņa kopīpašuma daļas uzturēšanai?

A
atbild:
28. septembrī, 2023

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Īpašuma uzturēšanas pienākums ir noteikts normatīvajos aktos, kā arī var būt paredzēts pārvaldīšanas vai citos līgumos, līdz ar to šādam strīdam ir civiltiesisks raksturs. Ja strīdu par īpašuma uzturēšanas izmaksu segšanu neizdodas atrisināt ārpustiesas ceļā, tad pret attiecīgo kopīpašnieku ir ceļama prasība, lai piedzītu parādu, kas saistīts ar īpašuma apsaimniekošanu un uzturēšanu.

Civillikuma 1068. pants noteic, ka rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet, ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti.

Neviens atsevišķs kopīpašnieks nevar bez visu pārējo piekrišanas ne apgrūtināt kopīpašuma priekšmetu ar lietu tiesībām, ne atsavināt to visā tā sastāvā vai pa daļām, ne arī to pārgrozīt. Tādēļ katram kopīpašniekam ir tiesība protestēt pret tādu viena vai visu pārējo kopīpašnieku rīcību, un šo tiesību viņam nevar atņemt ar balsu vairākumu.

Izņēmums no šiem noteikumiem pielaižams tajā gadījumā, kad kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādas pārgrozības, ko prasījusi nepieciešama vajadzība, piemēram, nepieciešamu ēkas izlabojumu. Tad viņam ir tiesība prasīt no pārējiem kopīpašniekiem, lai tie samērīgi atlīdzina viņa izdoto summu līdz ar procentiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas